Android Güncelleme Almayan Telefon Güncelleme

Android güncelleme almayan telefon nasıl güncellenir, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Aynı zamanda Android güncelleme almayan telefon nasıl güncellenir, sorusunu sizler için cevaplayacağız.

Android Güncelleme Almayan Telefon Nasıl Güncellenir?

Android Güncellemesi Alınmayan Telefon Nasıl Güncellenir?

Android güncelleme almayan telefon nasıl güncellenir, sorusu Android kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Android işletim sistemine sahip telefonlar yeni özellikler ve güvenlik kapsamında zaman zaman yeni güncellemeler alırlar. Ancak kullanıcılar bazen telefonun güncelleme almaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Bunun bazı nedenleri bulunmaktadır. Telefonunuzun eskimiş olması en muhtemel nedenler arasındadır. Yine de telefonunuzun Android güncellemesini yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

 • Resmi Güncelleme
 • ROM Yükleme
 • Rooting
 • OTA (Over-the-Air) Dosyalarını Yükleme
 • CyanogenMod Yükleme

Yukarıdaki yöntemleri deneyerek Android güncellemesi almayan telefon nasıl güncellenir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Okumaya Değer: Birinin Sizi Rehberden Sildiğini Nasıl Anlarsınız?

Resmi Güncelleme

Android sürümü güncellemesi yapmak için en doğru yol resmi güncelleme yapmaktır. Resmi güncelleme ile Android’in yayınladığı güncellemeler indirilir ve telefona yüklenir. Bu işlemi yapmak için telefonunuzun “Ayarlar” bölümünden “Güncelleme” sekmesini kullanabilirsiniz.

Çeşitli durumlarda bazı telefonlar resmi güncelleme özelliklerini sunmazlar. Eğer bu durumla karşılaşırsanız telefon üreticisinin web sitesini kontrol etmelisiniz. Site üzerinden sizin telefon modelisiniz için herhangi bir güncelleme sunulup sunulmadığına bakabilirsiniz.

ROM Yükleme

ROM yükleme seçeneğini telefonunuz için resmi bir güncelleme sunulmadığında kullanabilirsiniz. ROM’lar yapılandırılmış Android sürümleridir ve üçüncü kişilerin geliştirilmesi sonucunda oluşur. ROM’lar kullanılarak telefonunuzun Android sürümünü güncelleyebilir ve yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Ancak özel ROM yükleme işleminde büyük bir risk bulunmaktadır. Kullandığınız anda telefonunuzun garanti koşulları ihlal edilmiş olur. Bundan dolayı işlemi yapmadan önce telefonunuzu tamamen yedeklediğinizden emin olmanız en doğrusudur. Bu şekilde veri kaybı riskinizi de oldukça düşük seviyeye getirirsiniz.

Rooting

Rooting işlemi sayesinde Android telefonların köklerine erişim elde edersiniz. Bu işlem telefon üreticisi ya da işletim sistemi sahipleri tarafından sınırlandırılan özelliklere ulaşmanızı sağlar. Rooting işlemini yaparak telefonunuzun Android sürümünü güncelleyebilirsiniz.

Rooting işlemlerini yaparken garanti koşullarını ihlal edebilirsiniz. Aynı zamanda yapılandırılması yanlış yapılmış rooting işlemleri telefonunuza ciddi zararlar verir. Bu işlemi yaparken telefonunuzun verilerini yedeklediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda doğru adımları izlemek de bir o kadar önemlidir.

OTA (Over-the-Air) Dosyalarını Yükleme

Telefonunuza bazen resmi güncellemeler sunulmaz. Ancak üretici firma OTA ismi verilen güncelleme dosyalarını kullanıcılara sunarlar. OTA dosyaları telefonunuza yükleyebileceğiniz güncelleme dosyalarıdır. Bu sayede telefonunuzun Android sürümünü güncelleyebilirsiniz.

OTA dosyalarını yüklemek için telefonunuzun işletim sistem ve model numarasını doğrulamanız gerekmektedir. Bilgileri öğrenmek için “Ayarlar” menüsüne gidebilirsiniz. Aynı zamanda telefonun kutusundan da bu bilgilere erişebilirsiniz. Sonrasında güncelleme dosyasını indirerek telefonunuzun depolama konumuna kaydedin. Sonrasında telefonu kapatın. Telefonu açmak için ses açma, kısma ve güç düğmelerine aynı anda basılı tutun. Bu sayede telefonunuz kurtarma moduna geçecektir. Moda geçtikten sonra OTA güncelleme dosyasını kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz dosyayı işaretleyerek güncelleme yükleme işlemini başlatın.

CyanogenMod Yükleme

CyanogenMod, Android telefonlarda sıklıkla kullanılan bir ROM’dur. Bu ROM’u kullanarak telefonunuzun Android sürümünü kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz. CyanogenMod güvenilir bir topluluk tarafından oluşturulmuştur. Bundan dolayı da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Güncellemeyi yüklemek için öncelikle işletim sisteminizi ve model numaranızı doğrulamanız gerekmektedir. Sonrasında ise web sitesi üzerinden CyanogenMod ROM’unu indirin ve telefonuzun depolama alanında saklayın. Sonrasında telefonunuzu kapatın ve ses açma, kısma ve güç düğmelerine aynı anda basılı tutun. Telefonunuz kurtarma moduna geçtikten sonra CyanogenMod ROM’u kurabilirsiniz.

Android Telefon Nasıl Güncellenir?

Android Telefon Nasıl Güncellenir?

Android telefon güncellemesi yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Wi-Fi ağı ile bağlantı kurun.
 • Telefonunuzun “Ayarlar” menüsünü açın.
 • “Sistem” seçeneğine basın.
 • “Cihaz Hakkında” bölümünü açın.
 • “Yazılım Güncellemeleri” bölümüne gelin.
 • Eğer telefonunuzda güncelleme için bir bekleme varsa “Sistem Güncellemesi Mevcut” yazısı ile karşılaşırsınız. Güncellemeyi yapmak için ekranın altındaki “İndir ve Yükle” butonuna basın.
 • Eğer telefonunuz zaten güncel ise “Bu Cihaz Güncel” ifadesini görürsünüz.

Yukarıdaki adımları izleyip uygulayarak Android telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

IOS Telefonlar Nasıl Güncellenir?

IOS Telefonlar Nasıl Güncellenir?

IOS işletim sistemine sahip telefonları güncellemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle telefonunuzu Wi-Fi ağına bağlamanız gerekmektedir.
 • Sonrasında “Ayarlar” bölümüne gelin.
 • “Genel” menüsünden “Yazılım Güncelleme” kısmına dokunun.
 • “İndir ve Yükle” seçeneğine basın.
 • Güncellemenin ne zaman yapılmasını istediğinizi seçin.

Yukarıdaki işlemleri uygulayarak IOS işletim sistemine sahip telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

Telefon Güncelleme Yapılmazsa Ne Olur?

Telefon Güncelleme Yapılmazsa Ne Olur?

Akıllı telefonlar belirli zamanlarda kendi kendine güncelleme yapabilir. Bu sayede telefondaki yeni özellikler ve uygulamalar uyumlu bir şekilde çalışması hedeflenir. Aynı zamanda telefon içerisindeki belli hatalar giderilir ve daha güvenli bir kullanıma sahip olursunuz. Telefonunuzun güncellemelerini düzenli olarak yapmamak çeşitli riskler doğurabilir. Telefon güncellemesi yapılmadığında şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Telefonunuzda yer alan uygulamalar sürekli olarak yeni güncellemeler alır. Uygulamalar güncellenip de telefonunuz güncellenmezse yeni özelliklerden faydalanamayabilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzda kasmalar da meydana gelebilir.
 • Güncellenen uygulamalar süre içerisinde telefonunuzu desteklememeye başlar. Bundan dolayı da uygulamalarınızı kullanamayabilirsiniz.
 • Telefonlarınız güncellenmediğinde güvenlik konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Virüs ya da kötü yazılımlar telefonunuza bulaşabilir.

Telefonunuza düzenli olarak güncelleme yapmadığınızda yukarıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sonuç

Android güncelleme almayan telefon nasıl güncellenir, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler sunduk. Aynı zamanda Android güncelleme almayan telefon nasıl güncellenir, sorusunu da sizler için cevaplandırdık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu