Beyin Göçünün Olumsuz Etkileri

Beyin göçünün olumsuz etkileri adlı içeriğimizde sizlere beyin göçü nedir, hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda beyin göçünün olumsuz etkilerinden de bahsedeceğiz.

Beyin Göçü Nedir?

Beyin Göçü Nedir?

Beyin göçü; eğitim olarak yüksek düzeyde, üretken ve nitelik sahibi kişilerin çalışmak ya da başka amaçlarla yurt dışında yaşamaya gitmesine denmektedir. Özellikle kimya, biyoloji, fizik ve tıp uzmanlık alanlarını benimsemiş kişiler genelde çok sayıda beyin göçü vermektedir. Bilimsel alanların dışında sanatsal alanlarda uzman kişiler de yoğunlukla beyin göçü vermektedir. Müzisyen, yazar ve oyuncular en çok beyin göçü veren sanatsal meslekler arasındadır. Bu şekilde düşünüldüğünde beyin göçünün olumsuz etkilerine bakarak ülkemizin de yakın bir zamanda böyle bir döneme gireceğini görmek çok zor değildir.

Okumaya Değer: 2023’te Polonya’da Asgari Ücret

Beyin Göçünün Olumsuz Etkileri

Beyin Göçünün Olumsuz Etkileri1

Beyin göçü, bir ülkenin yetiştirdiği donanımlı, yetenekli ve nitelikli insanların daha iyi fırsatların bulunduğu başka bir ülkeye göç etmesine denmektir. Bu durum göç veren ülke için birçok olumsuz etkiye sahiptir. Beyin göçünün olumsuz etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Eğitimdeki Etkiler
 • İnsan Kaynağı
 • Ekonomik Etkiler
 • Sosyal Etkiler

Yukarıda yer alan beyin göçünün olumsuz etkilerini birlikte daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Eğitim Üzerindeki Etkileri

Beyin göçü ile birlikte üstün zekaya sahip ya da yetenekli öğrenciler yurt dışında eğitim almayı tercih edebilir. Böyle durumlarda da ülkenin eğitim seviyesinde kayıplar yaşanır. Bu ayrılma ile ülkenin üniversiteler ulusal sıralamalarda düşer ve akamedik itibarda bir zedelenme yaşanır. Beyin göçü ile yurt dışında eğitim almak isteyen kişiler çeşitli olumsuzluklarla da karşılaşabilir. Örnek olarak, yabanı kültüre uyum sağlayamama ve ülkeye geri dönüşte yaşanan iş imkanlarının azalması gösterilebilir.

İnsan Kaynağında Eksiklik

Nitelik sahibi araştırmacı, doktor ve mühendis gibi uzmanlık isteyen alanlarda insan gücünün eksilmesine neden olabilir. Sağlık sektörü de beyin göçünün yoğun bir şekilde hissedildiği sektörlerdendir. Bu durum sağlık sistemini zor duruma sokar ve sağlık hizmetlerinden halkın aldığı verimi düşürür. Aynı zamanda, yönetim bölümündeki insan eksikliğinden dolayı verimli karar alma süreçleri zor duruma düşer.

Ekonomik Etkiler

Beyin göçünün olumsuz etkileri arasında gösterilebilecek en olumsuz etki ekonomik etkilerdir. Nitelikli insanların yurt dışına kaybedilmesi sonucunda ülkedeki rekabet gücü azalır ve bu durum yerli girişimcilerin sayısını da azaltır. Aynı zamanda beyin göçünün sonucunda yabancı yatırımcıları da ülkeye çekmek bir hayli zor olur. Büyük, orta ya da küçük yatırımcılar nitelikli iş gücünün var olmadığı ülkelerde yatırım yapmaktan kaçınırlar. Bu da ülkenin ekonomik olarak büyümesini zorlaştırır ve engeller.

Sosyal Etkiler

Ailelerin birbirinden ayrılması ve yakın ilişkilerinde zedelenmeler yaşanması toplumun sosyal anlamda sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Beyin göçü sonucunda kültürel yapıda da kayıplar ortaya çıkabilir. Ülkenin kültürel zenginliğinde düşüş ve kimlik bunalımları yaşanabilir. Sosyal hizmet uzmanlarının ülkeden ayrılmasının sonucunda, sosyal hizmetlerde eksiklik hissedilir ve toplumda dezavantajlı kişilere etkili destek sağlamak zorlaşır.

Beyin Göçünün Nedenleri

Beyin Göçünün Nedenleri

Beyin göçünün nedenleri olumlu ve olumsuz olmak üzere iki gruba ayrılır. Olumsuz nedenler için şunlar örnek gösterilebilir:

 • Maaş, prim ve sosyal güvencelerin yeterli olmaması
 • Enflasyon ve işsizlik oranındaki yükseliş
 • Güvenliği tehdit eden unsurlar
 • Mobbing ve Nepotizm uygulamaları

Beyin göçünün olumlu nedenleri arasında ise şunlar gösterilebilir:

 • Daha iyi çalışma şartları ve maaşlar
 • Mesleğini zorlanmadan icra etme ve kendi alanında daha hızlı yükselme
 • Tatil günlerinin daha fazla olması
 • İş piyasasına ulaşılabilirlik

Temel olarak beyin göçünün nedenleri insanları çalışma hayatlarından kaynaklanmaktadır. Bu noktada hangi ülkelerin hangi alanlarda nitelikli insan gücüne sahip olduğunu bilmek de büyük önem taşır. Türkiye’den yurt dışına göç eden insanların da seçtiği ülkelerin farklılık göstermesinin en büyük sebebi budur.

Sonuç

Beyin göçünün olumsuz etkileri adlı içeriğimizde sizlere beyin göçü nedir ve beyin göçü nedenleri hakkında bilgiler verdik. Aynı zamanda beyin göçünün olumsuz etkileri konusunda sizlere detaylı bilgiler sunduk.

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin göçünü önlemek için neler yapılabilir?

Beyin göçünü önlemek ve nitelikli insanları ülkede tutmak için çeşitli teşvikler ve fırsatlar sunulabilir. İstihdam yaratılabilir, sosyal ve ekonomik koşullar iyileştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu