Bilgisayar Oyunlarını Telefonda Oynama

Bilgisayar oyunlarını telefonda oynama uzun bir süredir oyuncuların yakından takip ettiği özellikler arasındaydı. Artık günümüzde PC oyunları mobil üzerinden rahatlıkla oynanabilmektedir. Bilgisayar oyunları genellikle güçlü performans isteyen oyunlar oluyorlar. Bundan dolayı bu oyunları mobil cihazlara uyumlu hale getirmek ve telefonda oynama imkanı sunmak firmalar için zorlayıcı olabiliyor. Ancak teknoloji şu anda gelişmiş bir seviyede olduğu için bilgisayar oyunlarını telefonda oynamak için 2 tane yöntem kullanılabiliyor.

PC Oyunlarını Mobilde Oynama

Bilgisayar oyunlarını telefonda oynama çeşitli nedenlerden dolayı birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenlerin başında da telefonda oyun oynamanın bilgisayara kıyasla daha konforlu olduğu vardır. Her tarzdan oyuncu bilgisayar başında oyun oynamak yerine eline telefonunu ya da tabletini alıp uzanarak oyun keyfini yaşamak isteyebilir. Eğer sizler de bu düşünceye katılıyorsanız PC oyunlarını mobilde oynama için 2 tane yöntem bulunuyor. Bu yöntemler ise şu şekilde:

  • Steam Deck üzerinden oyun oynama
  • NVIDIA GeForce Experience yardımıyla oyun oynama

Yukarıdaki yöntemlerin nasıl kullanıldığını içeriğin ilerleyen kısmından öğrenerek kendinize uygun yöntemi bulabilirsiniz.

Steam Link Nedir?

steam link

Steam Link, Valve firmasının piyasaya sürmüş olduğu bir konsoldur. Ancak herkesin aşina olduğu PlayStation ya da XBOX gibi bir konsol değildir. Telefon boyutlarında olan bu cihaz yardımı ile oyuncular bilgisayar oyunlarını telefondan oynama imkanına artık erişebiliyor. Steam Link sayesinde PC, telefon ve akıllı televizyonlarınızı birbirine bağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunur. Steam Link üzerinden Steam’de satın almış olduğunuz oyunları oynayabilirsiniz.

Yukarıdaki Steam Link’in özellikleri oldukça ilgi çekici gözüküyor. Ancak bu kutunun belirli dezavantajları da bulunmaktadır. Dezavantajların başında ürünün kolay bir şekilde bulunamıyor olması ve pahalı olması gelir. Aynı zamanda Steam Link üzerinden oyun oynarken mobil cihazlara aktarımlarda sorunlar oluşmaktaydı. Ancak Valve bu sorunu Android ve IOS için tasarlanan Steam Link uygulaması ile çözmeyi başardı. Aynı zamanda telefonda pc oyunlarını oynamak için en çok kullanılan yöntemlerden birisi Steam Link kullanmaktır.

Steam oyunlarına meraklıysanız Steam Oyun Saati Kasma içeriğimize göz atabilirsiniz.

Steam Link Nasıl Kullanılır?

Steam Link Nasıl Kullanılır

Steam Link ile oyun oynamak için ücretsiz Steam Link uygulamasını indirerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonrasında bilgisayar oyunlarını telefonda oynama için şu adımları izleyebilirsiniz.

  1. Steam Link uygulamasını telefonunuza indirin.
  2. Bluetooth yardımı ile kontrolcülerinizi birbiriyle eşleştirin.
  3. Son olarak da bilgisayarınıza bağlanın.

Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra uygulama üzerinde direkt olarak Steam kütüphanenize erişim sağlayabiliyorsunuz. Ardından oyunlarınızı keyifle oynamaktan başka yapacağınız işlem kalmıyor. Eğer sizlerin bildiği başka bilgisayar oyunlarını telefonda oynama yöntemleri varsa aşağıdaki yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

NVIDIA GeForce Experience ile Oyun Oynama

NVIDIA GeForce Experience

Bilgisayar oyunlarını telefondan oynama için en çok kullanılan yöntemlerden birisi de NVIDIA GeForce Experince kullanmaktır. Bu yöntem için ilk yapmanız gereken programı bilgisayarınıza indirmektir. Eğer NVIDIA ekran kartına sahipseniz bu program bilgisayarınızda halihazırda yüklü olabilir. Eğer bilgisayarınızda program bulunmuyorsa buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı ekrandaki talimatları izleyerek kurulumu bitirin.

Yazılım yüklendikten sonra sağ üstte yer alan çark simgesine tıklayarak ayarlar sekmesine gidin. Sonrasında özellikler panelinden cihazınızın oyunlarınızı NVIDIA Shield yardımıyla yayınlayabildiğini kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca Gamestream başlığında yer alan “Hazır” durumunu da gözden geçirmelisiniz. Ek olarak NVIDIA’nın sitesinde yer alan Gamestream sistem gereksinimlerine de bakabilirsiniz. Bu sayede sisteminizle uyumlu olup olmadığına dikkat ederek zaman kaybetmemiş olursunuz.

Doğrulamalarınızı yaptıktan sonra “Shield” sekmesinden Gamestream’i etkinleştirin. Etkinleştirmeyi yaptıktan sonra oyunları oynamak için hazır hale gelecektir. Oyun listenizi görmek için ana sayfanıza dönün. Eğer burada oyunlarınızı göremezseniz ayarlar sekmesinden “Oyunlar ve Uygulamalar” bölümüne tıklayın. Gerekli klasörleri taraması için seçenekleri ekleyin ve “Şimdi Tara” butonuna basın.

NVIDIA GeForce yazılımı kurduktan sonra mobil platformlar için “Moonlight” uygulamasını indirmelisiniz.

Moonlight Nedir, Nasıl Kurulur?

Moonlight, çeşitli cihazların NVIDIA Gamestream ile bağlantı sağlayabilen istemcilere dönüşmesini sağlayan bir uygulamadır. Uygulama hem Android hem de IOS üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir. İstemci İndirmeleri menüsünden mobil cihazınızı seçerek uygulamayı kurabilirsiniz. Moonlight kurulumundan sonra NVIDIA ile senkronize etmek için şu adımları izleyin:

  1. Moonlight uygulamasını açın ve ana cihazınızın listede gözükmesini bekleyin.
  2. Birkaç saniye içerisinde gözükmezse IP adresinizden manuel olarak da giriş yapabilirsiniz.
  3. Ana cihaz eklendikten sonra eşleşmeyi sağlamak için “Giriş” butonuna tıklayın.
  4. Bilgisayarınızda Shield penceresi açılacak ve burada girilmesi gereken bir PIN oluşturacaktır.
  5. PIN girildikten sonra mobil cihazlarınızdan NVIDIA GeForce ile bağlantılı oyunlarınızın listesini görebileceksiniz.

Yukarıdaki adımları izleyerek bilgisayar oyunlarını telefonda oynama konusunda en iyi yöntemi deneyebilirsiniz.

Bilgisayar oyunları telefonda nasıl oynanır?

Steam Link ya da NVIDIA GeForce Experience gibi yazılımların yardımıyla bilgisayar oyunlarını telefonda oynayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu