Ekran Kartı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ekran kartı arızası nasıl anlaşılır, adlı içeriğimizde konu ile ilgili detayları sizlere sunacağız. Aynı zamanda ekran kartınızı nasıl güncelleyeceğinizi ve ekran kartına nasıl bakacağınızı da açıklayacağız.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Bilgisayarların ekran kartları farklı özelliklere sahip olabilir. Bu özellikler bilgisayarınızın performansını da önemli ölçüde etkiler. Bu özelliklere bilgisayarınızın kayıtlı dosyalarından ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın ekran kartına bakmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Bilgisayarınızın başlat menüsüne tıklayın.
  • Çıkan bölümde “dxdiag” şeklinde arama yapın ve “Enter” tuşuna basın.
  • Karşınıza çıkan sekmenin üstten ikinci bölümüne tıklayın.
  • Sonrasında ekran kartınızın barındırdığı özellikleri görebiliyor olacaksınız.

Yukarıdaki adımlar izleyip uygulayarak siz de ekran kartınızın özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Okumaya Değer: Ekran Kartı Driver Bulma

Ekran Kartı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ekran kartı arızlarında belirli sebepler olabilir. Bu sebepleri doğru tespit etmek de büyük önem taşır. Ekran kartınızda herhangi bir arıza olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz:

  • Ekran kartınızdan görüntü alamıyorsanız ya da bilgisayarınızı çalıştırdığınızda görüntüde kayıplar yaşıyorsanız ekran kartınız arızalıdır.
  • Ekran kartınızın fazla ısınması halinde görüntülerin renklerinde sorun, pikselleşme ve bulanıklık gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Isınma geçtiği zaman ise bu sorun ortadan kalkar. Ancak bu olay ekran kartınızın değişme zamanın yaklaştığı göstermektedir.
  • Bilgisayarım kısmından “Aygıt Yöneticisi” bölümüne girdiğinizde ekran kartı sürücünüzün yanında ünlem işareti varsa, ekran kartınızda bir sorun var demektir.
  • Bilgisayarınızda sürekli mavi ekran hatası veriliyorsa ekran kartınız bozuk demektir.

Yukarıdaki ekran kartı problemleri kullanıcıların en sık karşılaştığı sorunlar arasındadır. Peki bu sorunları nasıl çözebilirsiniz? Gelin birlikte çözüm yollarına göz atalım.

Ekran Kartı Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Ekran Kartı Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Ekran kartı arızası nasıl anlaşılır konusunda araştırma yapan kişilerin en sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Ekran kartları belli zamanlarda bozulabilir ya da işlevini kısmen ya da tamamen yitirebilir. Özellikle de ekran kartları konusunda bu sorun birçok kişinin sıkça karşılaştığı sorunlardan birisidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ekran kartınızın sorununu bilmediğinizden dolayı onu bir tamirciye götürüp baktırmak en doğru hareket olacaktır. Aksi takdirde kendiniz arızayı gidermek isterseniz ekran kartına daha fazla zarar verebilirsiniz. Sonucunda da yeni bir ekran kartı almak zorunda kalabilirsiniz.

Ekran Kartı Isınırsa Ne Olur?

Ekran Kartı Isınırsa Ne Olur?

Ekran kartı, bilgisayarınızın en önemli parçalarından birisidir. Özellikle de bilgisayarınızı oyun amaçlı kullanıyorsanız ekran kartınıza oldukça dikkat etmeniz gerekir. Ekran kartlarında belli zamanlarda ısınmalar meydana gelebilir. Özellikle de yaz aylarında ekran kartlarının ısısı inanılmaz derecede artmaktadır. Ekran kartı ısınmalarının pek çok sebebi olabilir. Bu ısınma bilgisayarınıza performans düşüklüğü ve görüntü kalitesinde bir kayıp oluşturabilir. Ekran kartı ısınmasını engellemek için soğutucular kullanılabilir.

Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Ekran kartlarınızı sürekli olarak güncellenmesi gerekir. Çünkü ekran kartları bilgisayarınızın performansının düşmesini engeller. Ekran kartınızı güncellemek için “Bilgisayarım” bölümünden “Aygıt Yöneticisi” bölümüne tıklayın. “Görüntü Bağdaştırıcıları” sekmesine tıkladıktan sonra ekran kartı model ve markasını seçmelisiniz. Sonrasında “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” butonuna basmalısınız. “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” seçeneğini seçmelisiniz. İnternet üzerinden sürücünüzü yükleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Ekran Kartı Zarar Görürse Ne Olur?

Ekran Kartı Zarar Görürse Ne Olur?

Ekran kartınızın ısınma nedeni ile zarar görebileceğini unutmamanız gerekir. Zarar görmesinden ziyade de kullanım ömrünü tüketmiş olabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızdan görüntü alamıyor ya da bazı arızalar ortaya çıkıyorsa ekran kartınız zarar görmüş olabilir. Kartınızı yeni bir ekran kartı ile değiştirmek burada yapılacak en doğru seçim olacaktır. Ancak uzman birisine danışmanız da sizin faydanıza olacaktır.

Sonuç

Ekran kartı arızası nasıl anlaşılır, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Aynı zamanda ekran kartı çalışmıyor ne yapmalıyım ya da ekran kartı zarar görürse ne olur konularına da değindik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu