MEB Engelini Kaldırma

MEB engelini kaldırma adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Neden böyle bir engel var ve engeli kaldırmanın yöntemlerini sunacağız. İçeriğimizi okuyup uyguladıktan sonra bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden internet erişimine sahip olabileceksiniz.

MEB İnternet Erişim Engeli Neden Var?

MEB internete erişim engeli, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından internet sağlayıcılarına eklenmiş bir özelliktir. Bunun en büyük amacı öğrencilerin bilgisayar ve mobil cihazları ders dışı herhangi bir etkinlikte kullanmalarını engellemektir. Okullarda, resmi kurum ve KYK yurtlarında bu engel bulunur.

MEB erişim engeli nasıl kaldırılır sorusu için birçok çözüm yöntemi vardır. MEB engelini kaldırma için uygulayabileceğiniz yöntemleri içeriğin ilerleyen bölümlerinde açıklayacağız.

Okumaya değer: Kyk Wi-Fi Giriş Ekranı Sorunu Çözümü

MEB İnternet Erişim Engeli Kaldırma Yöntemleri

MEB İnternet Erişim Engeli Kaldırma Yöntemleri

Mobil ya da bilgisayar üzerinden MEB engelini kaldırma yapabilirsiniz. İki bölümün de kendine göre farklı yöntemleri bulunur. Gelin birlikte engelleri nasıl kaldırabileceğinize bakalım.

Mobil ve Tablette MEB Engelini Kaldırma

Telefon ya da tablette MEB engelini kaldırma için en sık kullanılan 2 yöntem bulunur. Engel kaldırma yöntemleri şu şekildedir:

 • VPN uygulaması kullanmak
 • Mobil veri üzerine geçiş yapmak

VPN kullanarak, internet akışınızı başka kanallar üzerinden iletebilirsiniz. Bu sayede MEB internet engeline takılmamış olursunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da bulunmaktadır. VPN kullanıldığından dolayı internetinizde yavaşlamalar ortaya çıkabilir.

VPN uygulamalarını MEB internetine bağlanmadan önce başka bir internet yardımıyla kurduktan sonra MEB internetine bağlanıp aktive edin. Bu şekilde internetinizi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda MEB Engelini Kaldırma

MEB engelini bilgisayardan kaldırma için kullanılan 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak sizler de internete erişim sağlayabilirsiniz. Engel kaldırma yöntemleri şu şekildedir:

 • VPN kullanmak
 • Telefonunuzun mobil verisini kullanarak bilgisayara bağlanmak

VPN kullanma işlemini aynı yukarıda mobil cihazlarda anlattığımız gibi kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz VPN uygulamalarını da aşağıdan bulabilirsiniz.

İkinci seçenek olarak mobil verinizi bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Telefonunuzun mobil verisini açarak Hotspot seçeneğini de açın. Bu seçeneği aktifleştirdikten sonra bağlantını adını ve şifresini belirleyin. Sonrasında bağlantıyı başlatın. Bilgisayarınızdan telefonunuza bu şekilde bağlanabilirsiniz.

MEB Erişim Engeli Kaldırma VPN Program Seçenekleri

VPN Program Seçenekleri

MEB internet engelini kaldırmak için kullanabileceğiniz çeşitli VPN programları ve uygulamaları bulunmaktadır. Mobilde kullanabileceğiniz VPN programları şu şekildedir:

 • Psiphon
 • Ice VPN
 • Your Freedom

Yukarıdaki programları telefonunuza ya da tabletinize yükleyerek engel yaşamadan internete erişim sağlayabilirsiniz. Bilgisayarda internet engelini kaldırmak için ise şunları kullanabilirsiniz:

 • Freegate
 • Ultrasurf
 • Kaspersky VPN

Bilgisayarda yer alan bu programları internet erişimi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tarayıcı eklentisi olarak kullanılan VPN’ler de bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanları şu şekildedir:

 • ZenMate VPN
 • VPNHub
 • EasyHub

Bu VPN araçlarının hepsi kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği uygulamalardır. Bu VPN’leri gönül rahatlığıyla kullanabilir ve herhangi bir internet erişim engeline takılamadan ilerleyebilirsiniz. Herhangi bir VPN çalışmadığı durumlarda da diğerlerini deneyebilirsiniz.

MEB Engeli Nerelerde Var?

MEB internet erişim engeli genellikle öğrencilerin okullarda yaşadıkları sorunlardan birisidir. Bundan dolayı doğal olarak okullarda, KYK yurtları ve Milli Eğitim’e bağlı resmi kuruluşlarda MEB engeli ile karşılaşabilirsiniz. Hatta bu kuruluşlardaki ağın adı F@TİH’tir.

Sonuç

MEB engelini kaldırma adlı içeriğimizde sizlere MEB internet erişim engelini kaldırmak için izlenmesi gereken adımlardan bahsettik. Aynı zamanda kullanabileceğiniz VPN programlarının da listesini size sunduk.

İnternet erişim engeli nasıl kaldırılır?

VPN aracılığı ile internet erişim engellerini kaldırabilir ve rahat bir şekilde interneti kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu