Bambu Yaprakları Neden Sararır?

Bambu yaprakları neden sararır, adlı içeriğimizde sizler büyüttüğünüz bambunun yapraklarının neden sararacağını açıklayacağız. Aynı zamanda sararan bambu nasıl kurtarılır, hakkında da detaylı bilgiler vereceğiz. Bu bilgileri kullanarak bambunuzun sararmasını engellemek için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Bambu Neden Sararır?

Bambu Neden Sararır?

Bambu, bakımı özen gerektiren bitkilerden birisidir. Bundan dolayı bitkinin bakımını yapmadan önce yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde araştırmanız gerekir. Örnek olarak bambu yetiştiren kişilerin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan birisi bambu sararması sorunudur. Bambu yaprakları neden sararır konusunda aşağıdaki sebepler örnek olarak gösterilebilir:

  • Cereyan
  • Soğuk
  • Su kalitesi ve klor
  • Klima
  • Tozlanma

Yukarıdaki nedenler bambu yaprakları neden sararır konusunda size yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu koşullara gerekli önlemleri alarak bambu sararmasını engelleyebilirsiniz.

Cereyan

Cereyan; bambu neden sararır konusunun en büyük nedenlerinden birisidir. Bambu bitkisi cereyanda kaldığı zaman yaprakları sararmaya başlar. Bundan dolayı bambunun rüzgarı sevmediğini söylemek doğrudur. Bambu yetiştirirken, bitkiyi rüzgardan etkilenmeyecek bir bölgeye koyduğunuzdan emin olun. Klimalı bir evde de oturuyorsanız mümkün olduğunca klimanın üflediği havadan bambuyu uzak tutmaya çalışın.

Soğuk

Bambu yaprakları neden sararır, konusunda en sık karşılaşılan neden bitkinin soğuk ortamda büyümesidir. Özellikle de sıcaklık olarak 15 derecenin altında yetişen bambular genellikle sararır. Oda sıcaklığında bu bitkiyi yetiştirmek en doğrusu olacaktır.

Güneş Işığı

Güneş ışığını doğrudan alan birçok bitki sararır. Bambu da bu bitkilerden birisidir. Güneş ışığını doğrudan aldığında bambu üst kısımdan sararmaya başlar. Bambunun aldığı ışığı düzenlemek için gün ışığı alan fakat doğrudan almayan bölgeler tercih edilmelidir. Evinizin aydınlık bir köşesini bambu için ayırabilirsiniz. Aynı zamanda eğer kaloriferli bir evde oturuyorsanız bambuyu kaloriferin yanına koymamanızı öneririz.

Su Kalitesi ve Klor

Bambu yaprakları neden sararır, konusunda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de bitkiyi sularken kullanılan suyun kalitesidir. Bambunun en büyük ihtiyaçlarından birisi ihtiyacı olan sudur. Eğer yeteri kadar suyu bitkiye verirseniz uzun yıllarca dayanıklı bir bambu bitkisine sahip olursunuz.

Su kalitesini artırmak için oda sıcaklığında bulunan, temiz ve klorsuz su kullanılmalıdır. Örnek olarak haftada bir değiştirdiğiniz içme suyu ile bitkiyi sulayabilirsiniz. Burada asıl olarak dikkat edilmesi gereken nokta bitkinizin suyunu bellli sıklıklarda değiştirmenizdir. Aynı zamanda kullandığınız suyun da klorsuz olmasına da özen göstermelisiniz.

Tozlanma

Bambu yapraklarının tozlanmasını izin vermemeniz gerekir. Çünkü eğer yapraklarda tozlanma yaşanırsa yapraklar hava alamamaya başlar. Yaprakların tozlanmasını engellemek için yaprakların üzerini hafifçe silebilirsiniz. Ayrıca yaprakların üzerine su püskürtmek de tozlanmalarını engelleyecektir.

Sararan Bambu Düzelir Mi?

Sararan Bambu Düzelir Mi?

Sararan bambu düzelir mi, konusuna açık bir cevap vermek gerekirse maalesef hayır. Bitkinizin sararan kısımlarını temizlemeniz gerekir. Temizleme işlemini yaptıktan sonra da kesilen kısımları hava almayacak şekilde muhafaza etmelisiniz. Bu sayede bitkinin geri kalan kısımlarının sararmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu süreç içerisinde de yeni yaprakların yetişmesine olanak sağlayabilirsiniz. Bambu bitkinize özenli ve düzenli bakıyorsanız kısa süre içerisinde yeni yapraklarını vereceğini görebilirsiniz.

Sararan Bambu Nasıl Kurtarılır?

Bambunuzun sararmış bölümlerini kurtarmanın hiçbir yolu yoktur. Yalnızca gerekli temizlemeleri yaparak sağlam kalan bölümleri kurtarabilirsiniz. Sararan bambu nasıl kurtarılır, diyenlerdenseniz bitkinin sararan kısımlarını koparmalısınız. Sonrasında kopardığınız bölümün bitki üzerinde kalan bölümünü bir tıkaç ile kapatmalısınız. Bu sayede bitkinin daha fazla sararmasını engelleyebilirsiniz.

Sararan Bambu Kesilir Mi?

Sararan Bambu Nasıl Kurtarılır?

Sararan bambu kesilir mi, konusunda birçok kişinin kafası karışıktır. Sorunun cevabı ise bambunun sararmaya başladığı yere göre çeşitlenebilir. Eğer bambunun kökünden başlayarak bir sararma söz konusu ise herhangi bir kesme işlemi uygulamanıza gerek yoktur. Aksi takdirde bitkinin dallarında ya da yapraklarında bir sararma söz konusu ise sararmanın başladığı bölgeden kesme işlemi uygulanabilir.

Kesme işlemi yapıldıktan sonra bambu mumlama adı verilen bir işlem yapılması gerekir. Bambu mumlama işlemindeki ana amaç kesilen bölgenin oksijen ile temasa girmesini engellemektir. Bundan dolayı kesilmiş alan sıcak silikon gibi bir materyalle kaplanır. Eğer kesilen bölge hava ile temasa geçerse oksijen bitki üzerinde çürütücü etkiler oluşturur.

Sonuç

Bambu yaprakları neden sararır, adlı içeriğimizde sizlere bambu yapraklarının sararmasına neden olan faktörleri açıkladık. Aynı zamanda bambu sararmasını engellemek için yapmanız gerekenleri de açıkladık. Yukarıdaki anlattıklarımız çözüm yöntemlerini “Bambu sarardı ne yapmalıyım?” konusunda düşünen kişiler gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Bambu yaprağı sararırsa ne yapılır?

Bambu yaprağı sararmasına bağlı olarak kesim işlemleri uygulanmalıdır. Kökten bir sararma varsa bitki için geri dönüş yoktur. Ancak yapraklarda ve dallarda sararma varsa sararma olan bölgeler kesilir ve kesilen bölümün oksijen almaması sağlanır. Bu sayede bambu bitkinizin sararmasını kontrol altına alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu