Evcil Hayvanlar Nerelere Giremez?

Evcil hayvanlar nerelere giremez adlı içeriğimizde evcil hayvan sahiplerinin büyük bir sorunu konusunda yardımcı olacağız. Aynı zamanda evcil hayvanlarla birlikte girebileceğiniz yerler ile ilgili de sizleri aydınlatacağız.

Evcil Hayvanlar Nerelere Giremez?

Evcil hayvanlar artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Hayvan sahipleri de yolculuğa çıktıklarında hayvanlarını da yanlarında götürmek isterler. Ancak evcil hayvanların alınmadığı bazı yerler vardır ve bunların da kendilerine göre haklı sebepleri vardır. Bazı durumlarda işletmenin politikasına göre değişiklik gösterse de birçok mekana evcil hayvan sokmak yasak oluyor. Evcil hayvanlar nerelere giremez konusuna örnek olarak şunlar gösterilebilir:

  • Restoran ve Kafeler
  • Oteller
  • Uçaklar ve Toplu Taşıma Araçları
  • Hastaneler
  • Okullar
  • Diğer İşletmeler

Şimdi gelin yukarıdaki alanlara neden evcil hayvanların alınmak istemediğine bir göz atalım.

Okumaya Değer: Bosna’da Yaşam Şartları

Restoranlar ve Kafeler

Restoranlar

Restoran ve kafelerin iç kısımlarına çoğunlukla evcil hayvan ile girmek yasaktır. Bunun en büyük sebebi ise hijyenden kaynaklanmaktadır. Ancak açık alana sahip ya da bahçesi olan bir yere gidiyorsanız evcil hayvanınızı yanınıza rahat bir şekilde alabilirsiniz.

Oteller

Oteller

Evcil hayvanlarınızı otellere götürmek işletmenin politikalarına göre değişiklik gösterebilir. Bazı otellerde evcil hayvanlarınızla birlikte kalmanıza olanak veriliyor. Evcil hayvanlara izin verilip verilmediğini öğrenmek için işletme ile birebir temasa geçmeniz çok daha faydalı olacaktır. Eğer hayvanınız ile birlikte konaklayamıyorsanız başka çözüm yöntemleri de bulunmaktadır. Örnek olarak tatil bölgelerinde çok sayıda olacak şekilde birçok evcil hayvan oteli bulunuyor. Otelin güvenliği ile ilgili araştırmalarınızı yaptıktan sonra evcil hayvanınızı bu yerlere geçici süreliğine bırakabilirsiniz. Son seçenek olarak da veterinerinizden evcil hayvanınıza bakmasını isteyebilirsiniz. Genelde veterinerler bu tipte istekleri geri çevirmezler.

Uçaklar ve Toplu Taşıma Araçları

Uçaklar ve Toplu Taşıma Araçları

Uçaklar son çıkan yönetmeliğe göre evcil hayvan alabiliyor. Ancak bunu yapabilmek için bazı kriterler bulunuyor. Eğer evcil hayvanınız 8 ya da daha altında bir kiloya sahipse yanınızda seyahat edebiliyor. Ancak hızlı olursanız iyi olur. Çünkü bir uçak içerisinde yalnızca bir tane evcil hayvanın seyahat etmesine izin veriliyor. Aksi takdirde hayvanların birbiriyle anlaşamaması durumu ile karşılaşmak istenmiyor. Bundan dolayı erken bir tarihte havayolu şirketini arayarak evcil hayvanınız adına kayıt yaptırmalısınız. Daha sonra check-in yaptırmak için gittiğiniz sırada evcil hayvanınızın kimliğini de yanınıza almayı kesinlikle unutmamalısınız. Kimlerini ve aşı kartlarını veterinerinden alabilirsiniz.

Evcil hayvanınızın kilosu 8’in üzerinde ise, hayvanınızı uyutup bagaj kısmında yolculuğu sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem genellikle hayvan sahiplerinin tercih ettiği bir yöntem olmuyor. Çünkü ilacın etkisi çok güçlü olduğundan dolayı hayvanlar etkiden hızlı bir şekilde çıkamayabiliyorlar.

Uçak hariç diğer toplu taşıma araçlarında ise evcil hayvanlarınız ile birlikte rahatça seyahat edebilirsiniz. Şu anki yönetmeliğe bakarak konuşursak metro, vapur, otobüs gibi toplu taşıma araçları evcil hayvanları kabul ediyor.

Hastaneler

Hastaneler

Evcil hayvanlar nerelere giremez, konusunda en önemli yerlerden birisi de hastanelerdir. Hastaneler hijyen açısından en dikkat edilmesi gereken alanlardan birisidir. Hastalardan ya da hastalara bulaşabilecek enfeksiyon riskini düşürmek için de evcil hayvanların hastanelere girmesi yasaktır. Aynı zamanda hem insanların hem de hayvanların sağlığı için de evcil hayvanların hastaneye alınması uygun değildir.

Okullar

Okullar

Okullara da evcil hayvanlarınızı götürmek yasaktır. Özellikle de küçük yaşta çocukların okuduğu, ilkokul ve ortaokullarda sağlıklarını kötü etkilememek için evcil hayvanların okula götürülmemesi gerekir.

Diğer İşletmeler

Tiyatro ve sinema salonları, mağazalar, müzeler gibi işletmelerde evcil hayvan giriş izinleri işletmenin kendisine bırakılmış durumdadır. İşletme ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak için önceden iletişim kurmakta fayda vardır. Bazı müzelerde evcil hayvan girişi serbestken bazılarında eserlerin hassas olduğu söylenilerek kabul edilmeyebiliyor. Ayrıca bazı büyük alışveriş merkezlerinde evcil hayvanınızı götürdüğünüzde özel oyun alanlarında onları misafir edebiliyorlar. Bu sayede de evcil hayvanınız sosyalleşirken siz de işlerinizi rahat bir şekilde halledebiliyorsunuz.

Sonuç

Evcil hayvanlar nerelere giremez, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Ayrıca evcil hayvanınızın girişi kabul edilmediğinde uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerini de size sunduk.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu