Evde Hat Sanatı Öğrenmek

Evde hat sanatı öğrenmek herkesin isteyebileceği bir hobidir. Hatta bu hobiyi işe dönüştürme imkanınız da bulunur. Hat sanatı Arap alfabesi kullanılarak yapılan güzel yazı sanatına denmektedir. Hat, Arapçada çizgi anlamına gelmektedir. Bu sanat ile uğraşmak isterseniz belirli kurallara uymanız gerekir. Yazımızda hat sanatı ve evde hat sanatı öğrenmek hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Hat Sanatı Nasıl Yapılır

Hat yazısı yazma için her ustanın kendine özgü teknikleri ve yöntemleri vardır. Evde hat sanatı öğrenmek konusunda da kendi ustanız olmanız gereklidir. Her sanatta olduğu gibi hat sanatında da estetik kaygı söz konusudur. Sanatçıların estetik algıları eser üzerinde etkisini gösterir.

Hat sanatı yapılırken en önemli nokta sanatçının yazacağı kelimeyi belirlemesidir. Kelime belirlendikten sonra geriye kalan süreç sanatçının yeteneğine göre şekillenir. Hat sanatında harflerin sembolleştirilmesi asıl gerçekleştirilmek istenendir. Aynı zamanda semboller de harf olarak ifade edilebilir.

Hayal gücü hat sanatı için oldukça önemlidir. Özellikle de evde hat sanatı öğrenmek isteyen kişiler hayal gücü yüksek insanlar olursa bu sanattan daha büyük zevk alabilirler. Hat yapan kişilere hattat denir. İyi bir hattat düşüncelerini esere oldukça iyi biçimde yansıtabilir. Hattatlar hat sanatını usta-çırak ilişkisi içerisinde öğrenebilmiştir. Bu öğrenim süreci de uzun yıllar almıştır.

Hat Sanatı Çeşitleri

Hat Sanatı Çeşitleri

Evde hat sanatı öğrenmek için hat sanatı çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak büyük önem taşır. Çünkü hat sanatı türlerine göre yazım şekilleri de değişiklik gösterebilir. Hat sanatı çeşitleri şu şekildedir:

 • Çin Hat Sanatı
 • İslami Hat Sanatı
 • Pers Hat Sanatı
 • Batı Hat Sanatı
 • Arap Hat Sanatı

Hat sanatı yüzyıllar öncesinden beri varlığını sürdürmektedir. Bundan dolayı büyük bir coğrafya üzerinde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Esas olarak hepsi hat sanatı olarak geçse de her bölgenin kendine özgü tarzları vardır. Bu yüzden de hattatlar ilk başta uzman oldukları hat sanatı üzerine eserler üretirler. Hattatların kendi uzmanlıkları dışında diğer hat sanatı çeşitlerini bilmeleri pek görülen bir olay değildir.

Hat Sanatı Nasıl Öğrenilir?

Hat Sanatı Nasıl Öğrenilir

Hat sanatı öğrenmek isteyen kişilerin belli bir süreci takip etmesi gereklidir. Hat sanatı günümüzde pek çok kişi tarafından büyük bir ilgi görmektedir. Halk eğitim ya da özel kurslarda bu sanatı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak evde hat sanatı öğrenmek de imkanlarınız dahilindedir. Hat sanatı öğrenmek için uzun yıllar gerekebilir. Çünkü hat sanatını öğrenmek büyük zaman ve yetenek ister.

Hattatların ortak özellikleri arasında sabırlı ve estetik kaygı taşıyan kişiler olması yer alır. Hat sanatı öğrenmek isteyen kişiler biraz bile ilgilenmeye başlasa ilgileri gün geçtikçe artar. Sonrasında ise kendilerini bir hattat olarak görebilirler. Özellikle de hayranlık duygusu insanları hat sanatını öğrenmeye iter.

Hat Yazmak İçin Gerekli Malzemeler

Hat Yazmak İçin Gerekli Malzemeler

Evde hat sanatı öğrenmek için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler kolay bir şekilde satın alınabilmektedir. Hat yazmak için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • Aharlı kağıt,
 • Kalemtıraş,
 • Hat mürekkepleri,
 • Makas,
 • Hat bıçağı,
 • Kamış kalem,
 • Kuşe,
 • Yazı takımı,
 • Hokka,
 • Celi kalem.

Hat sanatında kullanılan en temel ve başlıca malzemeler bunlardır. Yukarıdaki malzemelere ek olarak da yapılmak istenen hat çeşidinin özel malzemeleri eklenebilir.

Hat sanatı öğrenmek zor mudur?

Hat sanatını öğrenmek zor değildir. Ancak hiç yetenek gerektirmediğini söylemek de yanlış olur. Çalışarak hat sanatı konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu