Korku Stefan Zweig Özet

Korku Stefan Zweig özet adlı içeriğimizde sizlere Stefan Zweig kimdir ve Korku Stefan Zweig özet hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda romanın temalarından da bahsedeceğiz. Roman hakkında detaylı bilgiler öğrenmek için lütfen içeriğimizi okumaya devam edin.

Stefan Zweig Kimdir?

Stefan Zweig Kimdir?

Stefan Zweig, 1881 yılında Viyana’da doğmuştur. Edebiyata olan merakını genç yaşta keşfederek kendisini yazar olmaya adamıştır. Bu yolda özellikle romanları ve kısa hikayeleri ile tanınmıştır. Zweig’ın eserlerinde insanlardaki iç çatışmalar ve onların duygusal durumları ön planda işlenmektedir. Zweig edebiyat alanında verdiği eserlerin yanı sıra politika ve tarih konularında da yazılar sunmuştur. Dönemindeki olaylara ilişkin düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiştir.

Okumaya Değer: Şah ve Sultan Özet

Korku Stefan Zweig Özet

Korku Stefan Zweig özet 1

Kitabın baş karakteri Irene, evli ve iki çocuk sahibi olan genç bir kadındır. Kocası Fritz ise işinde başarılı bir avukattır. Bundan dolayı da maddi anlamda rahat bir yaşam sürdürmektedirler. Irene ve Fritz aslında birbirlerini çok yakından tanımazlar. Irene zamanının büyük bir bölümünü alışverişte ya da arkadaşları ile davetlerde harcar. Çocukları ile bile az ilgilenmektedir.

Irene günün birinde bir piyano konserine gider ve piyanist ile tanışır. Zaman içerisinde bu ikili sevgili olur. Piyanist ile aşk yaşamaya başladıktan sonra Irene, kendisini genç kız olduğu zamanlardaki gibi hisseder. Belirlediği günlerde piyanistin evinde buluşurlar.

Piyanistin evinden ayrıldığı bir gün karşısında bir kadın görür ve kadın Irene’in üzerine yürüyerek sevgilisini elinden aldığını söyleyerek hakaret ve tehditler savurur. Irene bu günden sonra korku içerisinde yaşamaya başlar. İlk olarak sevgilisinden ayrılır ve evden dışarı çıkmamaya başlar.

Bir gün evine piyanistin apartmanında gördüğü kadın tarafından bir mektup gelir. Kadın şantaj yaparak kendisinden para istemektedir. Irene korkudan ne yapacağını bilemez. Evini nasıl bulduğunu düşünmeye başlar. Ev halkı da ondaki bu değişimi anlar ve kocası onunla konuşmaya çalışır. Ancak kendisi kimseye durumdan bahsetmez.

Irene parayı her verdiğinde kadın daha fazla para istemeye başlar. Mektuplar da sürekli olarak gelmeye devam eder. Üstelik kadın evlerine girip parmağındaki yüzüğü bile almıştır. Bu süre içerisinde Irene kendisinin yaptığı hataların farkına varır. Kocasına ve çocuklarına karşı bu kadar ilgisiz olmasından dolayı pişmanlık duyar.

Son olarak içerisindeki korkunun bitmesi için intihar etme kararı alır. Ancak öncesinde tehdit eden kadını bularak ona bir ders vermek ister ama bulamaz. Eczaneden morfin alıp intihar etmek istediği sırada başından beri her şeyi bilen kocası gelip onu kurtarır.

Korku Stefan Zweig Temaları

Korku Stefan Zweig Temaları

Korku romanında işlenen temalar şu şekildedir:

 • Korku ve İnsan Psikolojisi
 • Delilik ve İnsanın Kendini Kaybetmesi
 • Toplumsal Baskı ve İnsanın İç Dünyası

Korku ve İnsan Psikolojisi

Korku romanında en temelde işlenen konu korkunun insan psikolojisi üzerindeki büyük etkisidir. Zweig, romanda insanların kendi beyinlerinde yarattıkları korkuların nasıl gerçek haline gelebileceğini aktarır. Romanda korkunun insan davranışları üzerindeki etkisi ve insanların kendi korkuları ile nasıl başa çıkmaya çalıştıkları ele alınır.

Delilik ve İnsanın Kendini Kaybetmesi

Irene’in romanda yaşadığı korkular onu deliliğin sınırlarına kadar sürükler ve sonunda da kendisini orada kaybeder. Zweig burada insan zihnindeki korkuların ne kadar güçlü ve yıkıcı olabileceğini vurgular.

Toplumsal Baskı ve İnsanın İç Dünyası

Romanda toplumsal baskı konusu da büyük oranda ele alınmaktadır. Irene, toplumun ve çevresindeki insanların beklentileri ile kendi iç dünyasındaki korkular arasında sıkışıp kalır. Zweig, insanların dışarıdan görüldüğü gibi olmaya çalışırken iç dünyalarında nasıl bir mücadele verdiğini okuyucuya aktarmak ister.

Korku Romanı Karakterleri

Korku Romanı Karakterleri

Romanda yer alan karakterler şu şekildedir:

 • Irene
 • Fritz
 • Eduard
 • Gizemli kadın
 • Bakıcı
 • Mürebbiye
 • Çocuklar
 • Eczacı

Sonuç

Korku Stefan Zweig özet adlı içeriğimizde sizlere Stefan Zweig kimdir ve Korku Stefan Zweig özet hakkında bilgiler verdik. Aynı zamanda Korku romanı karakterleri ve Korku Stefan Zweig temaları konusunda da sizleri bilgilendirdik.

Sıkça Sorulan Sorular

Korku romanına benzer eserler hangileridir?

Stefan Zweig’ın diğer eserlerinden “Satranç” ve “Amok Koşucusu” da okunmaya değerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu