Lepidyum Zararları

Lepidyum zararları adlı içeriğimizde sizlere lepidyum nedir, besin değeri nasıldır, gibi soruların cevabını vereceğiz. Aynı zamanda Lepidyum zararları ve faydaları hakkında da detaylı olarak sizleri bilgilendireceğiz.

Lepidyum Nedir?

Lepidyum nedir

Lepidyum bitkisinin bir diğer adı Maca’dır. Maca, 4000 metreden daha yüksek bölgelerde yetişebilen bir bitki köküdür. Lepiyum zararları ve faydaları nelerdir, sorusunun cevabı çok sayıda insan tarafından merak edilmektedir. Latince ismi Lepidium Meyenii olan bu bitki Peru Ginsengi olarak da bilinmektedir. Peru’ya özgü bir bitki olmasının yanı sıra soğuk havaya ve yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Farklı mevsim koşullarına dayanıklı olduğu da söylenilebilir.

Maca, turpgillerden birisidir. Brokoli, lahana ve karnabahar da bu ailede maca ile birlikte yer alır. Maca, Peru’da tıbbi alanda ve mutfakta kullanılmaktadır. Macanın yenilen bölümü toprak altında kalan köküdür. Macanın çeşitli renkleri bulunmaktadır. Ek olarak bitki kurutulup toz haline getirilerek tüketilir. Toz haline getirilen kök, tatlılarla sıkça tüketilmektedir.

Maca bitkisi satın alırken genellikle toz şeklinde veya kapsül olarak satın alırsınız. Çoğunlukla konsantrasyon bozukluğuna iyi geldiği için tercih edilir. Aynı zamnanda Peru’da cinsel gücü artırmak için de kullanılır. Bundan dolayı enerji düzeyini artırıcı bir etkisi olduğu da düşünülür. Strese karşı fiziksel ve zihinsel gücü artıran bu bitki sporculara sıklıkla tavsiye edilir.

Lepidyum Besin Değeri Nedir?

Lepidyum Besin Değeri Nedir?

Lepidyum oldukça besleyici bir bitkidir. Ayrıca oldukça önemli bir mineral ve vitamin deposudur. 28 gramlık bir maca tozu içerisinde bulunan besin değerleri şunlardır:

 • 91 Kalori
 • 20 gram Karbonhidrat
 • 2 gram Lif
 • 1 gram Yağ
 • C Vitamini
 • Bakır
 • Potasyum
 • Demir
 • B6 Vitamini
 • Manganez

Maca kökü, protein ve karbonhidrat bakımından da oldukça besleyici ve sağlıklı bir bitkidir. Yağ oranı düşük ve lif oranı yüksek olmasından dolayı da sporcular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra C vitamini, bakır ve demir gibi mineraller bakımından da zengindir. Besin değerlerine bakarak lepidyum zararları ve faydaları konusunda genel bir fikriniz oluşabilir.

Lepidyum Faydaları

Zengin bir mineral ve vitamin içeriğine sahip lepidyumun faydaları oldukça fazladır. Doğru miktarda kullanıldığı sürece çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasını engeller. Aynı zamanda vücudunuzun bağışıklığını artırarak daha zinde bir hayat sürmenize olanak sağlar. Lepidyum faydaları arasında şunlar bulunur:

 • İçerisinde bol antioksidan vardır.
 • Erkeklerin doğurganlığını artırır.
 • Menopoz belirtilerinde olumlu etkileri vardır.
 • Spor performansınızı artırır.
 • Öğrenme hızını artırır.

Yukarıdaki saydığımız faydalar sadece bu bitkinin belli başlı faydalarındandır. Aslında lepidyum bitkisinin sayısız faydası bulunmaktadır.

Lepidyum Nasıl Tüketilir?

Lepidyum toplandıktan bir süre sonra kurutulur ve kökleri toz biçimine getirilir. Maca tozu olarak bilinen bu toz çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Lepidyum kullanım şekilleri arasında şunlar bulunur:

 • Maca tozu demlenerek içilebilir. Bunu yapmak için bir kaşık maca tozunu bir bardak kaynar suda 15 dakika demlemeniz gerekir. Ancak maca tozu pişirildiği takdirde faydalarının hepsini kaybeder.
 • Maca tozunu takviye yiyecek olarak da tüketebilirsiniz. Smoothie, pişmiş yiyecekler, yulaf, salata ve içeceklere katarak da bitkinin tozunu kullanabilirsiniz.
 • Tıbbi amaçlarda da kullanılan maca tozunun gereken dozu kesin belli değildir. Buna rağmen yapılan çalışmalarda 1,5 ila 5 gram ağırlığında maca tozu kullanılmaktadır.

Lepidyum bitkisini; bazı süpermarketlerde, online mağazalarda ve sağlıklı gıda çarşılarında bulabilirsiniz. Maca bitkisini kullanırken rengine dikkat edilmelidir. Sıkça kullanılan maca bitkileri arasında kırmızı, sarı ve siyah bulunur. Tüm lepidyum renkleri yararlıdır ancak belli maca renklerinin belirli durumlardaki etkileri diğerlerine göre daha fazladır. Bundan dolayı kırmızı maca en çok kullanılan renktir.

Lepidyum Zararları

Lepidyum Zararları

Lepidyum zararları nelerdir, sorusunun önemli noktalarından birisi de bitkinin vücutta bıraktığı olumsuz etkilerdir. Lepidyum çoğunlukla güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Ancak maca kökünün belirli yan etkileri de bulunmaktadır. Peru’nun yerli halkı taze halde bulunan lepidyumun vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünürler. Bundan dolayı maca kökünün ilk önce kaynatılması gerektiğini savunurlar.

Eğer tiroit hastalığınız varsa lepidyum kullanırken çok dikkatli davranmanız gerekir. Bunun sebebi lepidyum tiroit bezinin işlevlerine müdahalede bulunan maddeler içerir. Tiroit beziniz zayıflamış ise bu bitkinin sizi etkileme oranı oldukça yüksektir. Ek olarak hamile ya da emziren annelerin de bir doktora danıştıktan sonra bu bitkiyi tüketmesi en doğrusudur. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Maca kökü hormonlar üzerindeki etkisi ile de bilinmektedir. Uzman doktorlar, prostat kanseri ya da meme kanseri gibi hastalıklara sahip kişilerin kullanmaması gerektiğini düşünür. Aynı zamanda yüksek tansiyon sahibi kişilerin de bu bitkiyi tüketmesi kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Sonuç

Lepidyum zararları adlı içeriğimizde sizlere lepidyum ya da diğer adı ile maca bitkisinin genel özelliklerinden bahsettik. Aynı zamanda nasıl tüketilmesi gerektiği, zararları ve yararları hakkında da detaylı bilgileri sizlere sunduk.

Maca kökünü kimler kullanamaz?

Maca kökünü, tiroit rahatsızlığı olan ve meme kanseri olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Eğer kullanmak isterlerse de bir doktora danışmaları en doğrusudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu