İnternetten Gitar Çalmayı Öğrenmek (2023)

İnternetten gitar çalmayı öğrenmek adlı içeriğimizde sizlere evden gitar çalmayı öğrenmek konusunda bilgiler vereceğiz. Gitar alırken dikkat etmeniz gereken noktalara da değineceğiz. İçeriğimizi okuduktan sonra internetten gitar ne kadar sürede öğrenilir hakkında da yeterli bilginiz olacak.

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternetten gitar çalmayı öğrenmek isteyen kişiler için klasik gitar kullanılması gerektiği birçok kişi tarafından söylenmektedir. Ancak bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Eğer kişi elektro ya da bas gitar ile başlamak istiyor ise klasik gitar ile zaman kaybetmemelidir. Bundan dolayı başlangıçta gitar seçiminize karar vermeniz gereklidir.

Gitar alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktalar gitar çalmaya yeni başlayacak kişiler için karmaşık olabilir. Gelin sizlere gitar alırken dikkat edilmesi gerekenleri gösterelim:

    • Öncelikle bütçenizi belirleyin.
    • Gitarı nereden satın alacağınıza karar verin.
    • Satın alacağınız gitarın özelliklerine dikkat edin.
Klasik gitar alacağınızı varsayarsak fiyat olarak düşük fiyatlardan çok yüksek fiyatlara kadar çıkabilirsiniz. Bundan dolayı gitarınızı satın almadan önce bütçe belirlemeniz oldukça önemlidir.

Gitar satın alabileceğiniz birçok yer vardır. Bunlar arasından hangisinin daha güvenilir olduğunu siz belirlemelisiniz. Gitar alınabilecek yerlere örnek olarak e-müzik mağazaları, enstrüman satan mağazalar ve ikinci el mağazalar gösterilebilir.

Okumaya Değer: Sıfırdan DJ Olmak

Gitar Özellikleri

Gitar Özellikleri

Gitar satın almadan önce gitarların özelliklerini iyice bilmek gerekir. Özellikle de internetten gitar çalmayı öğrenmek isteyen kişilerin daha detaylı araştırması gerekir. Bu sayede kendinize uygun gitarı daha rahat bir şekilde edinebilirsiniz. Gitarların genel özellikleri şu şekildedir:

Gitar Sapı

Gitar satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında gitar sapı gelir. Bunun sebebi gitar sapı gitar çalma deneyiminizi daha da eğlenceli hale getirir. Aldığınız markadan bağımsız bir şekilde alacağınız gitarın sapını da kontrol etmeniz büyük önem taşır. Gitar sapında yer alan perdeler sapın ahşap kısmına taşmamasına dikkat edin. Bu bölümlerde herhangi bir pürüzlülük olmamalı ve işçiliği temiz olmalıdır. Sap konusunda iyi bir terchi yapmak isterseniz elinizi gitarın sapının üzerinde gezdirin. Eğer elinize bir şey takılıp duruyorsa o gitarı satın almaktan vazgeçin.

Tellerin Yüksekliği

Tellerin yüksekliği, gitar sapında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Teller gitar klavyesinden çok uzakta olmamalıdır. Eğer teller çok yüksekte olursa notalar düzgün basamayabilirsiniz. Akorları çalmak için fazla enerji harcarsanız da çok daha çabuk sürede yorulabilirsiniz. Bu durumlara ek olarak yanlış nota basmak da başlangıçtaki hevesinizi kaçırabilir. Alçak tellerde de çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Teller perdelere sürter ve seste cızırdamalar meydana gelir. Bundan dolayı ortalama bir tel yüksekliği belirlemek en doğrusudur.

Akort Kulaklarının Kalitesi

Gitarın akort edilmesini sağlayan kulakları dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Eğer akort kulanlarınız kalitesiz ise gitarınız sürekli bozulur. Bundan dolayı gitarı sürekli akort etmeniz gerekebilir. Yeni başlayan birisi için de moral bozucu olabilir.

Ses Tablası

Ses tablası gitarın önemli parçalarındna birisidir. Diğer bir ismi de “Göğüs”tür. Bu kısımda sesin yüksekliği ve tonu ayarlanır. Çoğunlukla bu bölüm sedir ve ladinden oluşur. Bir diğer özellik olarak sıkı ve düzenli dokunmuş olması da büyük önem teşkil eder.

Birleşim Yerleri

Gitarlar birden fazla malzemenin birleşiminden oluşturulur. Bu işlem büyük ustalık gerektirir. İşçilikten kaynaklanan bazı durumlarda da kötü kalite gitarlar satın alabilirsiniz. Satın alacağınız gitarın klavye ve gövde kısmının birleşen yerlerini kontrol etmelisiniz. Sonrasında bütün bölümlerin birleşim noktalarına da dikkat etmelisiniz. Birleşim yerlerinde sıklıkla oluşan vernik çatlakları ilerleyen zamanda sizlere sıkıntı çıkarabilir.

Perdeler

Perdeler sesin doğru üretilmesi konusunda büyük bir rol oynar. İnce işçilik gerektirir ve klavyeye çakılır. Bazı gitarlarda perdeler konusunda ufacık hatalardan bile büyük problemler oluşabilir. Tuner kullanarak gitarınızın bu konuda sorunlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Manyetikler

Manyetikler özellikle bas ya da elektro gitar satın alan kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlardan birisidir. Manyetiklerin asıl amacı sesi amfiye iletmeleridir. Gitarınızın manyetiğini test etmek için amfi kullanarak tork derecesine bakabilirsiniz.

Gitarın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Gitarın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Gitar kalitesi belirli faktörlere göre değişebilir. Ancak gitarların kalitesi genelde kişisel düşüncelerden oluşur. Gitar çalan birisi için a markası b modeli oldukça iyi iken, başka birisi için farklı bir marka ve farklı modeller daha iyi olabilir. Ancak iyi bir gitarda bulunması gereken özellikleri sizlere açıkladık. Bu özelliklere sahip gitarlar arasından kendinize en uygun gitarı seçerek internetten gitar çalmayı öğrenmek konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Satın alacağınız gitarda iyi bir ses tonu arıyor iseniz ağaç seçimi oldukça önemli bir noktadır. Gitarın arka bölümünde Brezilya Gül Ağacı ya da Akağaç, ön kapağında ise Ladin veya Sedir Ağacı kullanılmış ise bu gitar kaliteli demektir. Ayrıca sap kısmında da Abanoz kullanıldıysa o gitarı düşünmeden satın alabilirsiniz.

Kaliteli bir gitarın diğer bir özelliği de kaliteli gitar tellerinin kullanılmasıdır. İnanılmaz bir gövdeye sahip olsak da telleriniz yeteri kadar kaliteli değilse gitardan beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Gitar tellerinin klavyeye olan yakınlığı, klavyenin kalınlığı ve elimize uyup uymadığı da dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

İnternetten Gitar Çalmayı Öğrenmek

İnternetten gitar çalmayı öğrenmek, sıfırdan başlayarak birçok insan için heyecan verici bir deneyim olabilir. Başlamak için öncelikle, gitarın temel parçalarını ve akorları öğrenmeniz gerekir. Akorlar, birlikte çalınan notaları ifade eder ve bir şarkıyı çalmak için gereklidir. İnternet üzerinden şarkı sözleri ve akorlarına erişebilirsiniz.

Doğru duruş ve tutuş da gitar çalmada önemlidir. Gitarınızı doğru pozisyonda tutarak, çalma becerilerinizi geliştirebilir ve fiziksel yaralanmaları önleyebilirsiniz.

Orta seviyede, bar akorları, pima vuruşları, solo çalmayı öğrenmek ve ritim değişimleri yapmak önemlidir. Bu beceriler, gitar çalmayı daha zengin ve çeşitli hale getirir. Şarkı yazmak da kendinizi ifade etmenin harika bir yoludur.

Unutmayın ki, gitar çalmak sabır ve düzenli pratik gerektirir. Başlangıçta birkaç temel akorla basit bir şarkı çalmakla başlayın ve zamanla daha zor akorlar ve parçaları öğrenin. Kendinize özgü bir tarz geliştirin ve her zaman gitar çalmaktan keyif alın.

Gitar Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Gitar Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İnternetten gitar çalmayı öğrenmek için süreç kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Süreci etkileyen faktörler arasında yaşınız, sabrınız ve motivasyon büyük rol oynar. Yetenek ve kulağın önemi de göz ardı edilemez. Kaba bir şekilde zaman vermek gerekirse temel akorları 6 ay içerisinde öğrenebilirsiniz. Düzenli bir çalışma ile de 2 sene içerisinde kendinizi belli bir yere getirebilirsiniz.

Sonuç

İnternetten gitar çalmayı öğrenmek adlı içeriğimizde sizlere evden gitar çalmayı öğrenmeniz için yolları gösterdik. Aynı zamanda gitar çalmayı ne kadar sürede öğrenebileceğinizi ve gitar alırken dikkat edilmesi gerekenleri size sunduk.

İnternet üzerinden gitar öğrenilir mi?

Sıkı ve düzenli bir çalışma ile gitar çalmayı internet üzerinden de öğrenebilirsiniz. Ancak yeteneğinize ve müzik geçmişinize göre bunun süresi uzayıp kısalabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu