Polis Özel Harekat Maaşı (Güncel 2023)

Polis özel harekat maaşı adlı içeriğimizde sizlere PÖH maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda özel tim maaşları konusunda da sizleri bilgilendireceğiz. Ek olarak polis özel harekat olmak için gerekliliklerden ve izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiz.

Polis Özel Harekat Maaşı Ne Kadar?

Polis özel harekat maaşı ne kadar, konusunda birçok insanın çeşitli araştırmaları bulunmaktadır. İçeriğimizde sorularınızın cevaplarını bulacaksınız. Bunun için içeriğimizi okumaya devam edin.

Polis özel harekatın birincil görevi güvenliği sağlamak ve tehlike oluşturabilecek insanları yakalamaktadır. 2023 yılı kapsamında polis maaşlarında %25’lik bir oranda artış meydana gelmiştir. Özel harekat polislerinin aldığı maaşlar belirli şartlara göre farklılık göstermektedir. Bunların başında kıdem, öğrenim durumu ve kaç senedir görev yaptıkları gelmektedir. 2022 ve 2023 yıllarındaki polis özel harekat maaşları şu şekildedir:

  • 2022: 10.000 – 14.000 TL
  • 2023: 19.320 – 20.550 TL

2022 yılı için ortalama polis özel harekat maaşı 10.000 – 14.000 TL arasındadır. Ancak doğu görevi yapan bir polisin aldığı maaş daha fazla olabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi maaşlar belirli şartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bundan dolayı kesin bir maaş bilgisi vermek doğru olmaz.

İlginizi Çekebilir: Polonyada Askeri Ücret 2023

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Polis özel harekat nasıl olunur, öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Polis özel harekat olmak için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Lise mezunu iseniz KPSS sınavına girerek sınavı başarı ile geçmeniz şarttır. Aynı zamanda üniversite okuyan kişiler de polis özel harekat için başvurabilir. KPSS’ye girdikten sonra belli zamanlarda polis alımları yapılır. Eğer yerleştirilirseniz polis özel harekat olursunuz.

Polis Özel Harekat (PÖH) Olma Şartları

Polis olabilmek için 3 tane yöntem vardır. İlk olarak üniversite sınavına girerek MYO bölümünü kazanmalısınız ve bölümü başarı ile bitirmelisiniz. Diğer yöntem ise, halihazırda polis olarak görev yapan bir kişi özel harekat polisliği için başvuruda bulunabilir. Son yöntemde ise lise mezunu kişiler KPSS’ye girerek başarı elde etmelidir ve yerleştirilmesinin yapılması gerekir. Polis özel harekat olmak için gerekli şartlar ise şu şekildedir:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Belirlenmiş minimum ve maksimum kilo ve boya sahip olmak. Erkeklerde minimum boy 1.67 iken, kadınlarda 1.62’dir.
  • KPSS sınavından en az 75 puan almak,
  • Psikolojik testlerin yapılıp herhangi bir sorun olmaması,
  • Herhangi suçlardan sicilinizde bulunmaması,
  • En az lise mezunu olmak,
  • 28 yaşından büyük olmamak.

Eğer yukarıdaki şartları yerine getiriyor iseniz sizler de polis özel harekat olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Sonuç

Polis özel harekat maaşı adlı içeriğimizde sizlere 2023 yılındaki polis özel harekat maaşlarını sunduk. Aynı zamanda polis özel harekat olmak için gerekli şartları ve nasıl olabileceğinizi de açıkladık.

Polis özel harekat eğitimi kaç ay?

Polis özel harekat eğitimleri teorik, pratik ve simülasyon olmak üzere üçe ayrılır. 16 haftalık bir programla da hepsi tamamlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu