Sporda Drill Ne Demek?

Sporda drill ne demek adlı içeriğimizde sizlere sporda kullanılan drill nedir, konusunu açıklayacağız. Aynı zamanda drill çeşitleri nelerdir ve drill ne işe yarar konusunda da sizleri bilgilendireceğiz. Yazımızın tamamını okuduğunuzda drill konusunda yeterli bilgi sahibi olacaksınız.

Sporda Drill Ne Demek?

Sporda drill ne demek konusu birçok kişi tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Sporda drill, bir antrenmanı antrenör yardımıyla hızlı ve sürekli şekilde tekrar etmeye verilen isimdir. Özellikle koşu ile uğraşan kişiler drill terimine aşinadır. Koşuda ısınma, esneme, soğuma ve drill rutinlerine dikkat etmeniz gerekir. Sporcular bu işlemleri genellikle aksatabilir ancak sağlık açısından çok faydalı egzersizlerdir.

Okumaya Değer: Puma Ayakkabı Orijinallik Sorgulama

Drill Ne İşe Yarar?

Drill Ne İşe Yarar

Drill koşuda sıkça karşılaşılan bir teknik çalışmadır. Koşu antrenmanlarınıza doğru hareketleri seçip eklemeniz oldukça önemlidir. Aktif çalışma programınız varsa kas hafıznızı ve hareket antrenmanlarınızı mantıklı bir şekilde ayarlamanız gerekir. Bu teknikler sizi daha verimli ve başarılı bir sporcu olmanızı sağlar.

Drill, beyin ve bacaklarınız arasındaki iletişimi üst düzeye çıkarmak için önemlidir. Drillin koordinasyon ve çevikliğe olan olumlu etkisini araştırmalar göstermektedir. Özellikle de denge sorunu yaşıyorsanız drill antrenmanlarınız aksatmamalısınız. Drill yapmanın birçok tekniği vardır. Koşu drillerine örnek vermek gerekirse; yüksek diz çekme, kalçaya tekme, yan koşu, yan çapraz adım koşu hareketleri gösterilebilir.

Sporda Drillin Önemi

Sporda Drillin Önemi

Sporcular drill çalışmalarına önem vermelidir. Çoğu kişi drill, esneme, soğuma rutinlerini ihmal etmektedir. Çoğunlukla sporun şiddetine ve verimine odaklanan sporcular bu egzersizleri zaman kaybı olarak görürler. Ancak bu bakış açısı çok da doğru değildir. Drillin sporcular için belirli yararları bulunmaktadır.

Teknik çalışmalar ile koşudaki doğru hareket modellerini kas hafızanıza yerleştirebilirsiniz. Drill çalışmaları ile birlikte sporcu; doğru hareket etmeye başlar, koşu formu düzelir ve verimliliği artar. Drillerin yapılma sıklığı da sporcular için büyük önem taşımaktadır. Örnek olarak her harekete 15-20 metrelik mesafelerde 3-4 set şeklinde yapılabilir.

Drill Çeşitleri Nelerdir?

Drill Çeşitleri Nelerdir

Koşudaki drillden ayrı olarak farklı sporlarda da drill çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarka bakıldığında birçok spor branşı olduğu olduğu için her birinin kendi içlerinde farklı drill antrenmanı türleri bulunmaktadır. Örnek olarak; güreş, hentbol, basketbol, futbol ve masa tenisi gibi sporların drill antrenmanları vardır. Basketbol ve futbolun drill antrenmanları şu şekildedir:

Basketbol;

  • Ribaund
  • Stance, Step Slide
  • Pivot hareketleri
  • Kayma

Futbol;

  • Şut ve dönen top takibi
  • Pas
  • Boş alan yaratma
  • Savunma – Hücum

Yukarıdaki örneklerini verdiğimiz sporlardaki drillerin birbirinden farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu da drillerin spor branşına göre çeşitlilik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Sonuç

Sporda drill ne demek adlı içeriğimizde sizlere drill nedir konusunda bilgiler verdik. Aynı zamanda drill erkek ne demek ve drill boy ne demek hakkında detaylı bilgiler sunduk.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu