15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

15 yaşından sonra boy ne kadar uzar, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda 15 yaşından sonra boy nasıl uzatılır sorusunu da sizler için cevaplayacağız.

15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

15 Yaşından Sonra insan Boyu Ne Kadar Uzar

15 yaşından sonra insanların boylarının uzaması çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu faktörler genetik ve kişisel faktörlerdir. Ancak ortalama olarak 5 ve 30 santim arasında bir uzama görülebilir. Boy uzamasının ergenlik döneminde yavaşladığı bilinmektedir. Ancak 15 yaşından sonra da boy uzaması devam eder. Boyun ne kadar uzayacağı fiziksel aktiviteler, beslenme ve büyüme hormonunun etkilerine göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı da bazı kişilerde 30 santime kadar uzama görülse de bazı kişilerde 5 santimlik bir uzama yaşanmaktadır.

Erkeklerde 15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

Erkeklerde 15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

Erkeklerin boyu 15 yaşından sonra 20 ve 30 santim arasında uzama gösterebilir. Özellikle de 15 yaşından sonra erkeklerde boy aniden uzar. Çünkü 15 yaşından sonra büyüme hormonları aktif bir şekilde ortaya çıkmaya başlar. Erkeklerin boyunun ne kadar uzayacağı büyüme hormonu, beslenme ve anne babanın boy oranına göre şekillenebilir. Büyüme hormonunun etkisiz olduğu erkeklerde 5 santim civarında bir boy uzaması gerçekleşirken çoğu erkekte 20 santimlik bir uzama görülür.

Kadınlarda 15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

Kadınlarda 15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

Kadınların boy uzaması erkeklere kıyasla oldukça farklıdır. Kadınlar 15 yaşından sonra 5 ve 7 santim aralığında uzarlar. Kadınlar ergenlik döneminde erkeklerden daha az uzarlar. Kadınların hormonları erkeklerden daha önce ortaya çıkar. Bundan dolayı da 15 yaşından önce boyları daha fazla uzar.

15 Yaşından Sonra Boy Uzamasını Değiştiren Faktörler Nelerdir?

15 Yaşından Sonra Boy Uzamasını Değiştiren Faktörler Nelerdir?

15 yaşından sonra boy uzamasını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Protein ağırlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz yapmak ve beslenmek
 • Güneş ışığından D vitamini almak
 • Esneme ve uzama egzersizleri yapmak

Okumaya Değer: Spordan Sonra Esnemenin Önemi

15 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzatılır?

15 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzatılır?

İnsanların boyu biyolojik olarak 15 yaşından 18 yaşına kadar ortalama 7 cm uzamaktadır. Aynı zamanda boyunuzun uzamasını belirli durumlarda artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ek olarak 18 yaşından 21 yaşına kadar da boy uzamaları meydana gelebilmektedir. Boyunuzun uzamasını engellemek istemiyorsanız aşağıdaki noktalar dikkat edebilirsiniz:

 • Düzenli ve sağlıklı beslenin.
 • Barfiks gibi egzersizler yaparak kemiklerinizin arasını genişletmeye çalışın.
 • Bol kalsiyumlu ürünler tüketin.
 • Kemiklerinizin kırılmamasına dikkat edin.
 • İp atlayın, zıplayın.
 • 8 saat uykunuzu alın.
 • Ağır yük kaldırmayın.

Yukarıdaki adımları uygulayarak boy uzamasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu hareketlerin tersini uyguladığınızda ise boyunuzun uzamasını durdurabilirsiniz. Ancak bu kesin bilimsel sonuçlar değildir. Boy uzaması ile ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa bir sağlık çalışanına danışmak sizin için en doğrusu olacaktır.

Sonuç

15 yaşından sonra boy ne kadar uzar, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Aynı zamanda 15 yaşından sonra boy nasıl uzatılır, sorusuna da sizler için cevap verdik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu