En Yüksek Alkollü İçki Hangisi?

En yüksek alkollü içki hangisi adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda en yüksek alkollü içkiler konusunda sizlere bir liste sunacağız.

En Yüksek Alkollü İçkiler Hangisi?

En Yüksek Alkollü İçkiler Hangisi?

Alkol kullanan kişiler içkinin tadına önem vermektense üzerilerinde bıraktıkları etkilere daha fazla önem vermektedirler. İçkilerdeki alkol miktarları içerisinde bulunan saf alkol oranlarına göre belirlenmektedir. %5 gibi bir oranlarda da içkilerde bulunurken %40’lara kadar çıkmaktadır.

Okumaya Değer: En İyi 10 Vodka Markası

Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı alkol oranlarında içkiler bulunmaktadır. Bu içkilerden bazılarının satışı ve tüketilmesi yasaklanmıştır. Bu içkilerin yalnızca yumaşıtılmış versiyonlarının satışı devam etmektedir. Dünya üzerinde tüketilebilen ve tüketilemeyen en yüksek alkollü içkiler şu şekildedir:

 • Spirytus Rektyfikowany
 • Everclear
 • Golden Grain
 • Bruichladdich X4 Quadrupled Whiskey
 • Rivers Royale Grenadian Rum
 • Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC
 • Pincer Shanghai Strength
 • Balkan 176 Vodka
 • Sunset Very Strong Rum
 • Absent
 • Coruba Rom
 • Chartreuse Elixir Vegetal Likör
 • Yeni Rakı Giz
 • Altınbaş Rakı
 • Aquavit
 • Gilbey’s Cin
 • Calvados Konyak
 • Yeni Rakı
 • Chivas Regal Viski
 • Absolute Vodka

Spirytus Rektyfikowany

Spirytus Rektyfikowany

Dünyadaki en yüksek alkollü içki Polonya yapımı Spirytus’dur. Bu içkinin alkol oranı %96’dır. Genel olarak likör ve kokteyl yapımında kullanılmaktadır. Kişileri inanılmaz derecede sarhoş etmesi ile bilinmektedir. Aynı zamanda alkol tükettikten sonra insanların uyandıklarında dinç ve enerjik hissetmeleri ile ünlüdür.

Everclear

Everclear

En yüksek alkollü içkiler arasında ikinci sırada Everclear yer almaktadır. %95’lik alkol oranı bulunan bu içki Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmektedir. Oldukça yüksek alkol oranlarında olmasına rağmen çok düşük kalori içermektedir.

Golden Grain

Golden Grain

Amerika Birleşik Devletleri yapımı Golden Grain’in, %95’lik bir alkol oranı bulunmaktadır. Everclear ile aynı üretici tarafındna üretilmektedir. Genel olarak aynı yapıda da üretilmektedir. Ancak ABD’deki birçok eyalette satış yapılması yasaktır.

Bruichladdich X4 Quadrupled Whiskey

Bruichladdich X4 Quadrupled Whiskey

İskoçya üretimli olan bu içkinin %92’lik bir alkol oranı bulunmaktadır. En yüksek alkollü içkiler listesinde 4. sırada yer almaktadır. 17. yüzyıldan kalma bir yöntemle üretilir. Bu yöntemin adı ise dörtlü damıtma yöntemidir. Günümüzde bilindiği kadarıyla üretilmiş en yüksek alkollü malt viskidir.

Rivers Royale Grenadian Rum

Rivers Royale Grenadian Rum

Rivers Royale, %90’lik bir alkol oranına sahiptir. Grenada’da 1785 yılından beri üretilen bu içki yavaş damıtma yöntemi kullanılarak üretilmektedir. Geleneksel yöntemlerde lezzeti en üst seviyeye çıkarmak için tüketilmektedir. Rivers Royale su kadar berrak rengine sahip olması ile birlikte diğer rom türlerinden ayrılmaktadır.

Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC

Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC

Kaynaklara göre üretim yeri İtalya, Birleşik Krallık ve Çek Cumhuriyeti olan bu içkinin alkol oranı %89,9’dur. Kişileri çok hızlı bir şekilde sarhoş edebildiği ve halüsinasyon görmelerine sebep olabileceği için üreticiler kullanıcıları içkiyi sek tüketmemeleri konusunda uyarmaktadır. Buna rağmen şişesinin üzerinde de “Kural Yok” yazmaktadır.

Pincer Shanghai Strength

Pincer Shanghai Strength

%88,8 alkol oranı ile birlikte Pincer İskoçya yapımı bir içkidir. Tıbbi anlamda Çin’de karaciğeri desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise içkinin içerisinde kullanılan yabani mürver çiçeği ve deve dikenidir. Ancak üreticiler fazla tüketimin zararlı olabileceği hakkında tüketicileri uyarmaya devam etmektedir.

Balkan 176 Vodka

Balkan 176 Vodka

Balkan 176 Bulgaristan yapımlı olan ve %88 alkol oranına sahip bir içkidir. Güney Amerika’da büyük bir popülaritesi bulunan bu içki yirmiden fazla ülkede satışa sunulmaktadır. Şişesinin üzerinde birçok uyarı bulunmasına rağmen kısa sürede bu içkiyi tüketen kişilerin alkol zehirlenmesinden öldüğü de bilinmektedir.

Sunset Very Strong Rum

Sunset Very Strong Rum

Saint Vincent’te üretilen bu içki %84,5’lik bir alkol oranına sahiptir. Dünyada bulunan en güçlü romlardan bir tanesidir.

Absent

Absent

Absent içkisinin Türkeye dahil birçok ülkede satışı yasaktır. İçerdiği %75’lik alkol oranı buna sebep olmaktadır. Absent çeşitli bitkilerin damıtılması ve fermente edilerek üretilmektedir. Tüketim konusunda rakı ile birçok ortak noktası bulunur. Belli bir miktarda içkiye su ilave edilmektedir. Üretildiği bölgeye göre farklı seçeneklerde absent bulunmaktadır. Bir dönem oldukça yaygınlaşan bu içki sonraki zamanlarda yasaklandı. Daha sonraları ithalatçı bir kişi tarafından Britanya’nın absent satışını engellediği bir düzenlemesi bulunmadığı fark edildi. Bu sayede de tekrar yaygınlaştı.

Coruba Rom

Coruba Rom

Coruba Rom genel olarak ada ülkelerinde üretilmektedir ve %74’lük bir alkol oranı bulunmaktadır. Rom içki türünü bir markada adı altına toplayan Coruba Rom çoğu kokteylin içerisinde sıkça görülmektedir. Üretiminde şeker kamışı melasının mayalandırılması tekniği kullanılmaktadır. Aynı zamanda bunun içerisine saf alkol de eklenmektedir. İçimi çok sert olmasına rağmen aromatik tatlar barındırdığından birçok kullanıcının ilgisini çekebiliyor.

Chartreuse Elixir Vegetal Likör

Chartreuse Elixir Vegetal Likör

Likör %68’lik bir alkol oranı barındırmaktadır. Üretimi Fransa’da olan bu içki keskin ve sert bir tada sahiptir. İçkinin Büyük Şartrö Manastırı’nda yalnızca iki keşiş tarafından üretildiği bilinmektedir. Aynı zamanda içkinin formülü de son derece gizli tutulmaktadır. Yeşil tonlarında olan bu likör 1800’lü yıllarda üretilmeye başlanmıştır.

Yeni Rakı Giz

Yeni Rakı Giz

İçerisinde %68’lik bir alkol oranı bulunan Yeni Rakı Giz, meşe fıçılarında dinlendirilir. Yeni Rakı’nın Alaşehir tesislerinde üretilmektedir. %100 kuru üzümden üretilir ve 3 kez distile edilmektedir. Bu özellikleri onu benzersiz yapan özelliklerindendir. Meşe fıçılarında bekletildiğinden dolayı da çeşitli meşe aromaları edinmesini sağlamaktadır.

Altınbaş Rakı

Altınbaş Rakı

En yüksek alkollü içkiler listesinde olan bir diğer rakı da Altınbaş Rakı’dır. İçerisinde %50’lik bir alkol oranı bulunmaktadır. Standart olarak bilinen rakılara kıyasla içerisinde çok daha fazla alkol yer almaktadır. Tadı ve içiminin verdiği keyif ile birlikte Altınbaş Rakı ülkemizde sıkça tüketilmektedir.

Aquavit

Aquavit

İskandinavya’nın en önemli içkilerinden birisi olarak bilinmektedir. Aynı zaman içerdiği alkol oranı %50 olsa da bazı bölgelerde %45 olmaktadır. Bu içkinin satışının yasak olan türleri de bulunmaktadır. Bunun sebebi içerdiği yüksek alkol oranının tüketimi engellemesinden kaynaklanmaktadır. Aquavit patatesin damıtılması ile üretilmektedir. Bu patates çeşitli otlar kullanılarak tatlandırılmaktadır. Bu sayede de oldukça aromatik bir tat elde edilmektedir. Kişniş ve dereotu Aquavit yapımında sıklıkla kullanılan otlar arasındadır. Norveç’te oldukça yaygın olan bu içkinin bazı çeşitlerinde şeker ve tuz da bulunmaktadır.

Gilbey’s Cin

Gilbey’s Cin

%47,5 alkol oranına sahip Gilbey’s Cin, çeşitli bitkilerle birlikte damıtılmaktadır. Bu bitkilerin arasında tarçın, rezene, tahıl, kişniş, ardıç, meyan kökü ve melek otu kökü yer alır. Bitki kullanımının çeşitli olmasından dolayı tadı da büyük oranda aromatik olmaktadır. Renksiz ve pürüzsüz bir görünümü bulunan bu içki, dünyanın birçok yerinde sıkça tüketilmektedir.

Calvados Konyak

Calvados Konyak

Calvados Konyak, Fransa’da üretilir ve %46’lık bir alkol oranına sahiptir. Fransa’daki Cognac kasabasında yer alan bağlardaki üzümlerden elde edilmektedir. Konyaklar arasında en yüksek alkol oranına sahip bu içkinin üretimi oldukça uzun sürer ve zordur.

Yeni Rakı

Yeni Rakı

Yeni Rakı ülkemizde sıkça tüketilmektedir. İçerisindeki tat 20 farklı üzümün karıştırılması ile elde edilmektedir. Giz rakıya göre alkol oranı çok daha düşüktür. Ancak yine de %45’lik bir alkol oranı da bulunmaktadır. Manisa ve Nevşehir’deki fabrikalarda üretilmektedir. Yeni Rakı yoğun bir anason kokusu taşır. Sert bir içimi olduğundan dolayı da sıcak ve soğuk mezeler eşliğinde tüketilmektedir. Aynı zamanda sek, soğuk su, maden suyu ve şalgam ile tüketilebilir.

Chivas Regal Viski

Chivas Regal Viski

Chivas Regal, %40 alkol oranıyla viskiler arasında en yüksek alkol oranına sahiptir. İskoç viskisi olarak dünyadaki en çok satan viskilerin ilk sırasında bulunmaktadır.

Absolute Vodka

Absolute Vodka

Absolute Vodka en yüksek alkollü içkiler arasında bulunmaktadır. Çavdar ve buğday gibi tahıllar bu içkinin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. İsveç’in güney bölgesinde üretilen Absolute Vodka dünyadaki en büyük alkollü içki üreticilerinden birisidir. Meyve suyu, enerji içeceği gibi içeceklerle birlikte tüketilmektedir. Ancak sek bir şekilde içen kişiler de bulunur.

Sonuç

En yüksek alkollü içki hangisi, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aynı zamanda en yüksek alkollü içkiler konusunda size oldukça detaylı bir liste sunduk.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu