Yeşil Peri Nedir? Alkol Oranı – Fiyat

Yeşil peri nedir, adlı içeriğimizde sizlere yeşil peri içkisinden bahsedeceğiz. Aynı zamanda Absent nasıl üretilir sorusuna da cevap vereceğiz.

Yeşil Peri Nedir?

Yeşil Peri Nedir

Yeşil perinin diğer bir adı absenttir. Çeşitli bitkilerin damıtılması ve fermante edilmesi ile ortaya çıkan yüksek alkol oranına sahip bir içkidir. Alkol oranı hacmine göre %55 – %60 aralığındadır. Rakı ile benzer özellikleri bulunmaktadır. Bir miktar su katılarak içilmektedir. Ürünün bileşenleri arasında yeşil anason, alkol ve pelin bulunmaktadır. Üretildiği bölgeye göre de farklı bitkiler eklenebilir.

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Votka Markası – En Kaliteli Votkalar

Absent Nasıl Üretilir? – Yeşil Peri Nasıl Üretilir?

Absent Nasıl Üretilir? - Yeşil Peri Nasıl Üretilir?

En bilinen Absent; rezene, anason ve pelin otu gibi ürünlerin karıştırılması ile birlikte üretilir. Rezene, anason ve pelin otu alkol ile karıştırılır ve sonrasında damıtılır. Damıtma işleminden sonra yağlar ve alkol buharlaşmaya başlar. Aynı zamanda su ve acılar bitkilerden ayrılır. Anason, rezene ve pelin otlarının yağları soğutma alanında alkol ile birlikte yeniden yoğunlaşır. Damıtıcı oluşan sıvıyı Absent’in olması gerektiği alkol seviyesine indirir. Sürecin bu adımında Absent berrak bir renktedir. Ancak üreticilerden birçoğu yeşil rengini elde etmek için içkiye bitkiler eklerler. Yeşil rengini elde etmek için de bitkilerin klorofil yapısı kullanılmaktadır.

Absent Nerenin İçkisi? – Absent’in Tarihi

Absent Nerenin İçkisi? - Absent'in Tarihi

Absent’in ortaya çıkışı hakkında belirli teoriler vardır. İlk olarak bazı kaynaklar içkinin ilk defa 1792 yılında Fransız bir doktor tarafından üretildiğini savunur. Doktor Pierre Ordinaire’nin bu içkiyi üretmesindeki amacı ticari amaçlardı. Bazı kaynaklar ise içkinin İsviçre’de ortaya çıktığını söylemektedir. Neuchatel’de Mère Henriod adlı kişi tarafından 1740 yılında üretildiği söylenmektedir.

Anlatılanlara göre İsviçre’nin belli bölgelerinde bu içki tüketilirken doktor Pierre Ordinaire onu görür ve tıbbi amaçlarla onu kullanmaya başlar. Doktorun gerçekten de böyle bir yolculuk yaptığı bilinmektedir. Henriod kardeşlerin de Ordinaire’nin reçetesini alıp zararlı bir iksir yapmaya çalışmışlardır. Bazıları Henriodlar’ın iksiri reçeteyi ele geçirmeden önce üretmeye başladıklarını savunmaktadır.

Sonrasında Major Dubied adlı bir girişimci formülü 1797 yılında satın aldı. Oğlu ve damadı ile birlikte Absent damıtım evini açtı. 1805 yılında farklı bir isimle yeni bir şirket kurdular. 1914 yılında Absent içkisi Fransa’da yasaklandı. Yasaklandığı zamana kadar en popüler içki markalarından birisi olarak kalmayı başardı.

Sonuç

Yeşil peri nedir, adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Aynı zamanda Absent nasıl üretilir konusunu da sizler için aydınlattık. Ek olarak Absentin tarihini sizlere açıkladık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu