Aperol Spritz Alkol Oranı

Aperol Spritz alkol oranı adlı içeriğimizde sizlere Aperol Spritz nedir ve Aperol alkol oranı hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Aynı zamanda Aperol Spritz’in yapılışını ve malzemelerini de vereceğiz.

Aperol Spritz Kokteylinin Tarihi

Aperol Spritz Kokteylinin Tarihi

Aperol Spritz, 1800’lü yıllarda Veneto bölgesinin Habsburg egemenliğindeki Lombardiya-Venedik Krallığı’nda ortaya çıkıyor. Spritz, Almanca kökenli bir kelimedir ve sıçrama – püskürtme anlamlarına gelir. Kokteylin yapılış şekli ve ismi birleştiğinde, kokteyl kültüründe Spritz kokteyl adında bir stil oluşmuştur.

Hikayelerde anlatılanlara bakıldığında; Kuzey İtalya’da yapılan sert şaraplar, Habsburg’daki insanlar tarafından fazla sert bulunuluyordu. Bu sorunun önüne geçmek için kadehlere az miktarda su eklenerek tadım yumuşatılıyordu.

19. yüzyılın Kuzey İtalya’sında üretilen şaraplar genellikle sert ve güçlü olurlardı. Bölgede yeni yaşamaya başlayan ya da misafir olarak gelen kişiler de şaraplarını hafifletmek için ev sahiplerinden bardaklarına su eklemelerini isterlerdi. Bu istekler günümüze kadar uzanan bir Spritz kokteyl anlayışının ortaya çıkmasını sağladı.

Okumaya Değer: Alkolden Kaç Saat Sonra Ağrı Kesici Alınır?

Aperol Spritz Alkol Oranı Nedir?

Aperol Spritz Alkol Oranı Nedir

Bütün alkollü kokteyller, saf alkollerle kıyaslandığında daha az alkol oranına sahiptir. Alkollü kokteyllerin son zamanlardaki en popüler içeceği ise Aperol Spritz’dir. Aperol Spritz alkol oranı konusunda araştırma yapan kişilerden bu veriyi elde edebilirsiniz. Kokteylin alkol oranının ise %11 olduğu bilinmektedir.

Aperol Spritz Yapılışı ve Malzemeleri

Aperol Spritz Yapılışı

Aperol Spritz çeşitli karışımlar ile hazırlanabilen bir kokteyl türüdür. Aperol Spritz yapmak isteyen kişiler şu malzemeleri kullanmalıdır:

  • 4,5 cl Prosecco – Köpüklü şarap – Şampanya
  • 3 cl Aperol
  • 1,5 cl Soda

Yukarıdaki malzemeleri build tekniğini kullanarak birleştirebilirsiniz. Ayrıca kokteylin yanında garnitür olarak da genellikle portakal dilimi tercih edilir. Yani portakal dilimi ile kokteylinizi servis edebilirsiniz.

Aperol Spritz Yapılışı

Öncelikle şarap kadehinizi bol buz ile doldurun. İlk “Prosecco”, sonrasında “Aperol”ü eşit miktarlarda kadehin içerisine dökün. Eğer evinizde jigger bulunmuyorsa ölçüleri shot bardaklarınızı kullanarak alabilirsiniz. Daha sonra sodayı kokteylinize dökün. Kesilmiş portakal ile birlikte de sunumunuzu yapabilirsiniz.

Sonuç

Aperol Spritz alkol oranı adlı içeriğimizde sizlere konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Aynı zamanda kokteyli nasıl yapacağınızı ve kokteylin tarihini de sizlere sunduk.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu