Saksağan Kuşu

Saksağan kuşu adlı içeriğimizde sizlere saksağan kuşu özellikleri ve görünüşü hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda saksağan kuşu ne yer konusuna değineceğiz.

Saksağan Kuşu Görünüşü

Saksağan Kuşu Görünüşü

Saksağan açgözlü ve oldukça akıllı bir kuştur. Saksağan genelde bahçe kuşlarının yumurtalarını çalmak ve tüketmekle kötü bir kuş olarak bilinir. Ancak tehlikeli zararlı canlıları da savuşturmada büyük rol oynamaktadır. Saksağan genelde 19 inç uzunluğa ulaşırlar. 19 inç de ortalama olarak 2 kalem boyuna denk gelmektedir. Yaklaşık 170 gram ağırlığındadırlar. Yani bir evcil hayvan hamsterından daha hafiftir. Avrasya Saksağanı, 270 gramla saksağanların en ağır ve büyük türüdür.

Kara Gagalı Saksağan, siyah ve beyaz tüylerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kanatlarında parlak yeşil tüyler de vardır. Avrasya Saksağanı görünüş olarak Kara Gagalı Saksağana benzemektedir. Avusturalya Saksağanı da siyah ve beyaz tüylere sahip olmasına rağmen diğer türlerden farklı olarak arkasından sarkan beyaz tüyleri bulunur.

Saksağanların koyu renkte ve küçük gözleri vardır. 3 parmağı önde, bir parmağı geriye dönük olacak şekilde de iki tane koyu renkte ayakları vardır. Saksağanlar hareket ederken uzun ve yavaş adımlar atarlar. Saldırgan kuşlar oldukları için bu yürüyüşleri onlara ayrı bir ün katmaktadır.

Saksağan Kuşu Özellikleri

Saksağan Kuşu Özellikleri

Saksağanlar, açık bahçelerde ve çimlik alanlarda bulunmayı severler. En belirgin özellikleri olarak kibirli kuşlar oldukları söylenilebilir. Aynı zamanda saksağanlar inanılmaz güzellikteki kuşlardır. Çekici parlaklıkları, siyah üst bölümleri eşit şekilde dağılmış zarafeti beyaz renkteki göğsüyle müthiş bir uyum içerisindedir. Ayrıca kuyruk kısmında yeşil bir parlaklık bulunur. Ancak bu yalnızca belli açılarda gözlemlenebilir.

Saksağan Kuşu Ne Yer?

Saksağan Kuşu Ne Yer?

Bahçe kuşları arasında saksağanlar, en az telaşlı yiyicilerdir. Mutfak artıkları, kuş yemleri, kemirgenler, böcekler, yumurtalar ve meyveler ile beslenebilir. Hatta kendilerinden büyük olmalarına rağmen tavşanları avladıkları da gözlemlenmiştir. Saksağan oldukça akıllı ve güçlü bir hayvan olduğu için yiyeceklerini daha sonrası için saklamaya eğilimlidirler. Anında yiyeceklerini tüketmezler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu