Joker Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Joker filmleri hangi sırayla izlenmeli adlı içeriğimizde sizlere dünyaca ünlü olan Batman ve Joker filmlerinin sırasını sunacağız. Aynı zamanda bu filmler hakkında detaylı bilgileri de öğrenebileceksiniz.

Joker Hangi Sırayla İzlenmeli?

Bob Kane ve Bill Finger tarafından oluşturulan Joker karakteri Batman film serisinin ana kötü karakteridir. Oldukça karmaşık bir geçmişe sahip Joker, kafasında çeşitli bulanıklıklar yaşayan psikopat bir kötüdür. Bu çizgi roman karakteri özellikle de Heath Ledger’ın efsanevi performansından sonra büyük bir popülarite kazanmıştır.

Bazı kişilerin kafasında Joker filmleri hangi sırayla izlenmeli, gibi sorular oluşabiliyor. Sorunun yanıtını bu içerikte bulabileceksiniz. Listemiz Joker filmleri sıralamasına göre düzenlenmiştir. Bundan dolayı filmleri bu sıra ile izlerseniz Joker’in yıllar içerisindeki değişimini gözlemleyebilirsiniz. Gelin Joker serisi nasıl izlenmeli inceleyelim:

  • Batman: The Movie (1966)
  • Batman (1989)
  • Batman: Mask of the Phantasm (1993)
  • Batman: Dark Knight (2008)
  • Suicide Squad (2016)
  • Batman: The Killing Joke (2016)
  • The Lego Batman Movie (2017)
  • Joker (2019)

Yukarıdaki filmlerin hepsi Joker’in başrolde olduğu filmlerden değildir. Bazılarında Joker yan karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna örnek olarak Suicide Squad filmini gösterebiliriz.

Batman: The Movie (1966)

Batman: The Movie (1966)

1966 yapımı bu Batman filminde Joker ilk kez seyirci karşısına çıkmıştır. Oldukça eski bir film olduğu için çoğu kişi tarafından izlenmemiş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak Joker karakterini beyaz perdede ilk gördüğümüz film olduğu için listemiz yer alması gereken bir filmdir.

Filmin başrollerinde Batman ve Robin karakterlerini canlandıran Adam West ve Burt Ward yer almaktadır. Joker rolünü ise Cesar Romero hayata geçirmektedir. Filmin konusunda ise Joker, Penguin, Catwoman ve Riddler birleşerek dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Batman ve Robin de bu kötülüğü durdurmak için onlarla savaşmak zorunda kalıyor. Klasik bir kahraman ve kötü adamlara karşı hikayesi olduğu söylenebilir.

Batman (1989)

Batman (1989)

Joker ve Batman’in beyaz perdede yer alan eski olmasına rağmen birçok kişi tarafından beğenilen bir filmidir. Filmi ünlü yönetmen Tim Burton yönetmiştir. Batman karakterini Michael Keaton canlandırırken Joker’i Jack Nicholson canlandırmaktadır. Jack Nicholson’ın filmde gösterdiği performans bugün bile bazı kişiler tarafından en iyi joker performansı olarak değerlendirilmektedir. Filmdeki Joker çizgi romanlarla paralel gittiği için de birçok kişi tarafından olumlu eleştiriler almıştır. Aynı zamanda film Batman ve Joker karakterlerinin nasıl ortaya çıktığını da anlatmaktadır. Bundan dolayı joker filmleri hangi sırayla izlenmeli listesinin vazgeçilmez filmlerinden bir tanesi olmalıdır.

Eğer sinema konusuna ilginiz varsa reenkarnasyon filmleri adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Batman: Mask of the Phantasm (1993)

Batman: Mask of the Phantasm (1993)

1993 yılında yayınlanan Batman’in animasyon filmi bazı kişiler için Batman animasyonlarının en iyisidir. Başlangıçta DVD olarak çıkması planlansa da son anda beyaz perdede gösterime girmiştir. Beyaz perdeden gerekli ilgiyi görmediğinden DVD’ye çıkartılıp daha büyük bir başarı elde etmiştir.

Batman karakterini Kevin Conroy seslendirirken, Joker karakterini ise Mark Hamill seslendirmiştir. Günümüzde Joker’i seslendirenler arasında Mark Hamill’in yeri bir ayrıdır. Çoğu kişi tarafından en iyi Joker seslendirmeni olarak görülür.

The Dark Knight (2008)

The Dark Knight (2008)

Christopher Nolan’ın yönettiği The Dark Knight, joker filmleri hangi sırayla izlenmeli listesinde olmazsa olmaz filmlerden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi de Joker karakteridir. Heath Ledger’ın efsanevi anarşik Joker performansı birçok hayranı bu filmin en iyi joker filmi olarak değerlendirmesini sağlıyor. Heath Ledger çekimler tamamlandıktan sonrasında çok fazla ilaç tüketmesi sebebiyle evinde ölü bulundu. Bundan dolayı ona olan saygı da müthiş derecede arttı. Akademi ödüllerinde de kendisi en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır. Film de oldukça büyük bir gişe başarısı elde etmiştir.

Suicide Squad (2016)

Suicide Squad (2016)

Bu filmdeki DC’nin amacı Marvel’ın Avengers’ta yaptığı gibi bir evren kurmaktı. Bundan dolayı filmde DC evreninden birçok kötü karakter bir araya getirilmiştir. Joker de bu kötü karakterlerin arasında yer almaktadır. Ancak filmin kesilen sahneleri yüzünden Joker çok ön planda olamadı. Bundan dolayı da film beklendiği gibi bir ilgi göremedi.

Joker’i canlandıran Jared Leto’dan da oldukça iyi performans beklenmesine rağmen kendisi beklentilerin altında kaldı. Çünkü Jack Nicholson ve Heath Ledger’ın efsaneleşmiş performanslarından sonra seyirci de Joker için büyük beklenti içine girdi ama hayal kırıklığına uğradı. Aynı zamanda Birds of Prey adı verilen bir ikinci film de çekildi ilginizi çekerse ona da bakabilirsiniz.

Batman: The Killing Joker (2016)

Batman: The Killing Joke (2016)

Batman’in animasyon filmlerinden bir tanesi daha. Filmde Joker’in nasıl ortaya çıktığı ve Batman ile arasında oluşan ilişkiyi izliyoruz. Bu film de joker filmleri hangi sırayla izlenmeli listesinde var olması gerektiğini düşündüğümüz filmlerden bir tanesidir. Çizgi roman uyarlaması olması nedeniyle birçok kişi tarafından büyük ilgi ile beklendi. Ancak filmin ilk yarısında çizgi romanda yer almayan sahneleri görünce hayranlar büyük hayal kırıklığı yaşadı. Buna rağmen izlenmesi gereken bir joker filmi olduğunu söyleyebiliriz. Seslendirmen olarak da Kevin Conroy ve Mark Hamill’in görev alması filmi izlenebilir kılan özelliklerden birisidir.

The Lego Batman Movie (2017)

The Lego Batman Movie (2017)

Lego filmlerinin eğlenceli yapısı ile Batman’in karanlık havası birleşince ortaya oldukça kaliteli bir animasyon film ortaya çıkmış. İki yapımın da güçlü unsurları bir araya getirilerek unutulmayacak bir Batman filmi yapılmış. Batman ve Joker’in ikili ilişkisini de komik bir şekilde ele alan film en eğlenceli Joker filmlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Batman’i Will Arnett, Joker’i Zach Galifianakis seslendirmektedir. Aynı zamanda bu film Lego’nun film uyarlamalarından ikincisi olma özelliğini de taşır.

Joker (2019)

Joker (2019)

2019 yılında yayınlanan Joker filmi, DC evreninin bir karakteri olmaktan çıkarak başrolünde Joker’in bukunduğu ilk filmdir. Aynı zamanda joker filmleri hangi sırayla izlenmeli listesinde de yer alması gerekn başyapıtlardan birisidir. Bundan dolayı çizgi roman filmi yerine psikolojik gerilim filmi olarak değerlendirilir. Karakteri oynayan Joaquin Phoneix’in, Heath Ledger kadar başarılı olacağı düşünülmemişti. Ancak filmde gösterdiği performans ve Akademi Ödülleri’nde kazandığı En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile aksini herkese ispatlamış oldu.

Sonuç

Joker filmleri hangi sırayla izlenmeli adlı içeriğimizde sizlere filmlerin hangi sırada izlenmesi gerektiğini gösterdik. Aynı zamanda içerisinde Joker’in yer aldığı filmlerin detaylı açıklamalarını da sunduk. Listede yer almasını istediğiniz öneri filmleriniz varsa yorum kısmında bize bunları belirtebilirsiniz.

Kaç Joker filmi var?

Kısa filmler ve animasyon filmler de dahil olmak üzere toplam Joker’in bulunduğu 9 adet film bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu