Zihin Kontrolü Filmleri

Zihin kontrolü filmleri adlı içeriğimizde sizlere zihin kontrolü filmlerini listeyeleyeceğiz. Aynı zamanda bu filmler hakkında detaylı bilgileri de sizlere sunacağız.

Zihin Kontrolü Filmleri

Zihin üzerinde fikirlerin manipüle edilmesi ve çeşitli çalışmaların yapılmasına zihin kontrolü denir. Kendinden emin bir vücut dili ve net cümlelerle iletişime geçtiğiniz herhangi bir insan manipüle edilebilir. Sinema sektöründe de zihin kontrolü oldukça ilgi çekici bir konu olmuştur. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz zihin kontrolü yöntemlerine filmlerin içerisinde rastlamak konu hakkında daha fazla bilgi edinmeye yol açmaktadır. Gelin birlikte beyaz perdeye yansımış en iyi zihin kontrolü filmlerine göz atalım.

Okumaya Değer: En İyi Reenkarnasyon Filmleri

En İyi Zihin Kontrolü Filmleri

Gaslight

Gaslight

1944 yılında yayınlanan Amerikan yapımı film, manipülasyonun insan hayatındaki etkisini ortaya çıkarıyor. Listemizin ilk sırasında yer alan film eşini delirtmek isteyen bir erkeğin hikayesini anlatmaktadır. Gaz lambalarındaki ışıkların giderek azalması ile başlayan filmde Paula karakteri sıkça kendisini sorgulamaya başlar. Sonrasında eşi Gregory’nin sürekli olarak hasta olduğuna ilişkin söyledikleri hasta olduğuna inanmasına sebep oluyor. Paula aşk yaşadığını düşündüğü sırada üzerindeki baskıyı derinden hissetmeye başlıyor. Aynı zamanda film bu hissi seyirciye de çok iyi aktarıyor. Zihin kontrolü filmleri listesinin en başında olmayı hak eden en iyi filminde Gaslight olduğunu söylemek yanlış olmaz.

The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

60’lı yıllarda ortaya çıkan film, dönemin en başarılı politik ve gerilim başyapıtlarından birisi olarak görülmektedir. Aynı zamanda başrolde yer alan Frank Sinatra’yı Hollywood’un en önemli oyuncuları arasına sokan bir filmdir. Filmin yönetmen koltuğunda John Frankenheimer oturmaktadır. Richard Condon’un 1959 yılındaki romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmde sağcı bir siyasi ailenin üyelerinden birine uygulanan beyin yıkanması süreci işleniyor. Bunun sonucunda ise karakter, uluslararası komplolarda istenmeyen bir suikastçıya dönüşüyor. Yönetmen filmde alaycı kara mizah ve hicivi büyük ustalıkla kullanıyor. Bu ustalığının sonucunda da The Manchurian Candidate sinema tarihine geçecek bir filme dönüşüyor.

Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

Fahrenheit 451, Ray Bradbury’nin 1953 yılında yazdığı distopya romanından uyarlamadır. Film, kitapların yasak olduğu belirsiz ve otoriter bir gelecekte geçmektedir. Devlet büyükleri, okuma ve bilgi edinmenin bağımsız düşünmeyi yaygınlaştıracağını düşünür. Bunun sonucunda da toplum mutsuzluğa ve kargaşaya neden olur diye kitapları zararlı ya da zararsız diye ayırmadan yasaklar ve yok etmeye başlar.

Sürekli olarak dev ekranlı monitörlere bakarak yaşayan insanlar, artık bütün duygularını yitirmiş ve beyni yıkanarak uyuşturulmuştur. Bunlar yaşanırken ise insanlar aslında özgür olduklarını düşünmektedir. Filmde televizyon insanların beyninin uyuşturulmasında ana araç olarak gösterilir. Zihin kontrolü de bu araçlar üzerinden sağlanır. Günün birinde ise asıl görevinin kitap yakmak olan itfaiye memuru bu uykudan uyanır.

A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

Stanley Kubrick’in sinema tarihine geçirdiği en efsanevi eserlerden birisi olan A Clockwork Orange, Anthony Burgess’in romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Gelecek Britanya’da geçen film, Alex ve arkadaşları şiddetin ana amaç olduğu bir dünyada rutinlerinin dışına çıkmadan yaşamalarını seyirciye aktarır. Şiddet şehrin her yanını sardığından dolayı fiziksel güçleri olan kişiler diğer insanlar üzerinde baskı oluşturmaktadır.

Alex ve arkadaşları da böyle bir günün sonunda şiddet gösterdikten sonra yakalanırlar. Ardından arkadaşları bütün suçu Alex’in üzerine atarlar ve Alex hapse girer. Asıl suç olarak tecavüz ve cinayet gösterilen Alex, mahkumiyet süresini azaltmak için gönüllü bir şekilde devletin denediği bir sisteme katılır. Bu sistemde insanların zihni kontrol edilerek topluma uyum sağlayabilecek bireyler oluşturulur. Ancak bu yöntem Alex’in özgür düşünme yeteneğini yok eder.

Scanners

Scanners

1981 yılında David Cronenberg’in yazıp yönettiği film, dönmein korku sinemasına damga vurmuştur. Aynı zamanda finali ile de seyirci üzerinde bir şok etkisi yaratmıştır. Geçmiş yıllarda hamileler üzerinde denenen bir ilaç, Scanners adı verilen yeni bir tür ortaya çıkarmıştır. Bu tür insanların zihinlerinin kontrol ederek manipüle etmektedir ve dünyayı ele geçirmeye çalışmaktadır. Bir bilim insanı ise onların hakimiyetini engellemek için harekete geçer. Zihin kontrolü filmleri arasında oldukça kaliteli bir yapım olan Scanners’ı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Videodrome

Videodrome

Videodrome David Cronenberg’in bir diğer yapımıdır. Filmde genel olarak medya manipülasyonu üzerinde durulmaktadır. Başrol Brian O’Blivion medya peygamberi olarak bilinmektedir ve Videodrome’un kurucusudur. Kendisi insanlığın geleceğinin televizyonda olduğuna inanmaktadır. Televizyonu kullanarak da insanların gerçek dünyadan farklı bir yaşama ve karaktere dönüşebileciğini düşünür. Buna örnek olarak sanal dünyada yaratılan karakterler gösterilebilir. Bu gücü insanların beynini yıkayarak onları yönetmek amacıyla kullanmak isteyen Spectacular Optical adlı şirket ele geçirmek ister. O’Blivion bu şirket tarafından öldürülür.

Brazil

Brazil

Gelecekte geçen yapımda başrolde Sam Lowrey adında bir devlet memuru beyazperdeye aktarılıyor. Kendisi etrafında bulunan bürokrası ve teknoloji sarmalından artık çok bunalmıştır. Asıl yaşadığını hissettiği anlar ise kendisini izole ederek daldığı hayalleri ve rüyalarıdır. Rüyalarında her zaman aynı kadını kurtardığını görmektedir. Ancak gerçek dünyada bilgisayarlar her şeyi kontrol etmektedir.

Jill Layton isminde bir kadın terörist olmakla suçlanır. Sam de hata kontrollerini yapmakla görevlidir. Sam suçlanan kadın hakkında yanlış bir şeyler olduğunu fark eder. Sonrasında ise rüyalarına giren ve kurtardığı kadının Jill olduğunu anlar.

They Live

They Live

They Live filmi sinema tarihinin en güzel sistem eleştirilerinden birisini sunmaktadır. Yönetmen koltuğunda John Carpenter oturmaktadır. Başrol Nada, günün birinde bir gözlük bulur ve gözlüğü taktığı andan itibaren her şeyi tüm çıplaklığı ile görmeye başlar. Artık insanları, medyayı ve tüm propagandaları olduğu gibi farkına varır. Önceleri fark edemediği bu olayları görmeye devam ettikçe sistemlerin insanları nasıl köleleştirdiğini anlamaya başlar. Sistem insanları ayakta uyutmak için var gücü ile çalışmaktadır. Zihin kontrolü filmleri arasında belki de en korkunç olan film They Live’dir.

Being John Malkovich

Being John Malkovich

Kült filmler arasında yer alan Being John Malkovich, kadrosunda John Cusack, Cameron Diaz ve John Malkovich gibi oyuncuları barındırıyor. Filmde Cusack işsiz bir kuklacıdır ve Diaz ile evlenme planları yapmaktadır. Ancak maddi olanakları pek buna elverişli değildir. Cusack farklı bir iş aramaya başlar ve yeni bir firmada işe başlar. Klostrofobik olan bu mekanda Cusack bir kapı bulur ve bu kapıdan girdiğinde John Malkovich’in zihnine erişir. Kapı işin içine girdikten sonra filmde zihin kontrolü ögeleri daha da fazla ortaya çılmaya başlar. Zihin kontrolü filmleri denilince ilk akla gelen filmlerden bir tanesidir. Aynı zamanda 3 dalda Oscar adaylığı da kazanmıştır.

Get Out
Get Out

Son yıllarında en çok konuşulan ve beğenilen filmlerinden birisi de Get Out’tur. Filmi Amerikalı komedyen Jordan Peele yazıp yönetmiştir. Filmde başrol Chris, beyaz kız arkadaşı Rosu’nun ailesiyle tanışmak için evlerini ziyarete gelir. Ancak bu ziyaret kötü niyetli bir davettir. Filmde ele alınan ırkçılık ve zihin kontrolü gibi konular izleyiciyi etkisinde bırakıyor. Korku, mizah ve fantezi türleri de filmde mükemmel bir şekilde harmanlanıyor.

Inception

Inception

Inception sinema tarihine adını yazdırmış muhteşem denilebilecek filmlerden birisidir. Inception’da bilinçaltı, rüyalar ve zihin kontrolü üzerinde durulmaktadır. Filme göre rüya görme anında zihin en savunmasız haldedir. Bu sayede de zihin kontrolleri uykunuzdaki rüya halinde yapılmaktadır. İnsanların o anda rüyada mı yoksa gerçekte mi olduğu hakkında beyinlerinin yandığı film mutlaka izlenmesi gereken zihin kontrolü filmleri arasındadır.

Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi

Büyük başyapıtlar arasında yer alan Kelebek Etkisi olay örgüsü ve muhteşem sonu ile seyirciyi kendisine hayran bırakıyor. Başrolün eski bir günlüğü bulması sonucunda zaman yolculuğu yapılabildiği keşfediliyor. Zaman yolculuğu sırasında da olaylar üzerinde değişiklikler yaparak farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Ancak bu değişiklikler sonucunda hem kendisi hem de çevresi farklı şekillerde etkileniyor. Zihninde yaşadıkları film boyunca izleyicinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

The Man From Earth

The Man From Earth

Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Richard Schenkman üstlenmiştir. Filmin ana anlatmak istediği nokta ise her şeyin göründüğü gibi olmadığıdır. Tarih profesörlüğü yapan John, istifasını verdikten sonra veda için arkadaşları ile buluşur. Akademisyenler arasındaki sohbetler de zaman içerisinde tartışmalara dönüşür. Zihnin manipüle edildiğine işaret eden replikler, filmin sonuna kadar izleyiciyi büyük bir merakla sürüklemeyi başarıyor.

Identity

Identity

Identity, beyaz perdede yer almış en iyi zihin kontrolü filmleri arasında yer almaktadır. Psikolojik gerilim türünde seyircilerin karşısına çıkan bu filmde, çoklu kişilik bozukluğu konusu işlenmektedir. Filmi izlerken insan zihninin derinliklerine ineren nasıl çalıştığını öğrenebiliyorsunuz. İnsanların psikolojik sorunlarının nasıl bir şekilde manipüle edilebileceğini de en iyi şekilde açıklayan filmlerden bir tanesidir.

Who Am I

Who Am I

Alman yapımı bu filmde, siber suçlara karışan bir ekibin hikayesini izliyorsunuz. Genelde bilinen ismi ile hacker filmi olduğunu söylemek de mümkündür. Başrolün zihin oyunları sayesinde hikayenin nasıl ilerleyeceğini kestiremiyorsunuz. Aynı zamanda filmin sonunda da sizi bir sürpriz bekliyor.

Atlıkarınca

Atlıkarınca

Atlıkarınca İlksen Başarır tarafından yönetilen bir Türk yapımı filmdir. Zihin kontrolü filmleri arasında isminden pek söz ettirmese de oldukça kaliteli olduğunu söylemek mümkündür. Sevil ve Edip bir kasabada dünyaya gelmiş ve büyümüşlerdir. Annelerinin felç geçirmeleri sonucunda ise İstanbul’a taşınmaya karar verirler. Zaman içerisinde kişilikleri değişmeye başlayan Sevil ve Edip’in karşısına büyük sırlar çıkacaktır. Geçmiş ve psikoloji arasındaki bağlantıyı anlatan bu filmde, Erdem’in ölmesi ile olaylar iyice karmaşıklaşır.

Angel Of Mine

Angel Of Mine

Angel Of Mine filmi kızı vefat edene bir kadının hayat hikayesini izleyicilerin karşısına çıkarıyor. Dram ve gerilim türlerinin ağırlıklı olarak işlendiği filmin yönetmen koltuğunda Kim Farrant oturuyor. Kızını kaybeden anne, kendi kızına benzer bir kız çocuğu ile karşılaştığında zihnindeki oyunları durduramaz hale geliyor. Travmalarının ve zihnine söz geçirememesinin sonucunda tanıştığı kızı kendi kızı sanmaya başlıyor. Zaman içerisinde de akli dengesini yitirmeye başlayan kadının hikayesi, zihin kontrolü filmleri listesinde olması gereken filmler arasındadır.

The Paramedic

The Paramedic

The Paramedic, 2020 yılında gösterime girmiş bir İspanyol gerilim filmidir. Sağlık görevlisi olan bir adamın hayatı, geçirdiği bir trafik kazası ile değişiyor. Kaza sonrasında aldatıldığını düşünmeye başlayan başrol, zaman içerisinde çeşitli psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Film içerisinde psikolojik sorunların insan zihninde oluşturduğu olumsuz etkileri net bir şekilde görebiliyorsunuz.

The Lodge

The Lodge

The Lodge, Veronika Franz tarafından yönetilen, korku ve gerilim türlerinin harmanlanmasından oluşan bir yapımdır. Filmin ana konusunda, geçmiş travmaları ile yüzleşmesi gereken bir kadının hikayesi anlatılıyor. Başröldeki karakterimiz Grace, evinde zihnini karıştıran garip olaylara tanık oluyor. Zaman içerisinde bunun geçmişinin izleri olduğunu anlayan Grace, psikolojik sağlığını kaybetmeye başlıyor. Film içerisinde bilinçaltının her etkisi görebilirsiniz. Bundan dolayı da The Lodge zihin kontrolü filmleri listesine girmesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

Requiem For A Dream

Requiem For A Dream

Zihin kontrolü filmleri arasında en farklı konuyu ele alan yapımlardan birisidir ve psikolojik gerilim türünün de en önemli filmleri arasında yer almaktadır. Uyuşturucu maddelerinin insan üzerinde bıraktığı etkileri anlatan yapımda, toplumları etkisi altına alan manipülasyon yöntemlerine değiniliyor.

The Platform

The Platform

The Platfor son zamanların en popüler filmleri arasındadır. Filmde bir kule içerisindeki yaşam konu olarak işlenmektedir. İnsan psikolojisinin sınırlarının nasıl zorlandığını ve zor koşullar altında insanlarında neler yapabileceğini bu film sayesinde anlayabiliyorsunuz. İnsan psikolojisinin sınırlarının ne kadar değişken olduğunu da fark ediyorsunuz. Bir oda içerisinde farklı insanlarla kalarak ve açlıkla mücadele ederek hayatta kalmaya çalışan filmin başrolündeki ruh halinin değişimi seyirciye inanılmaz şekilde aktarılıyor.

Don’t Look Up

Don't Look Up

Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrance gibi oyuncuların yer aldığı Don’t Look Up, son yıllardaki en başarılı ve popüler filmlerden bir tanesidir. Filmde bir grup bilim insanının dünyayı kurtarmak için verdikleri mücadele seyirciye aktarılmaktadır. Yozlaşmış toplum ise çeşitli propagandalar yapılarak sakinleştiriliyor ve medya gücünün toplumdaki etkisi büyük bir etki ile işleniyor. Küresel büyük bir felaket karşısında bile tepkisiz kalan toplumun yaşadıkları inceleniyor.

Güzelliğin Portresi

Güzelliğin Portresi

Güzelliğin portresi Türk yapımı gerilim ve korku türünde başarılara imza atmış bir filmdir. Başroldeki karakter Nisan, babası öldükten sonra eşi ile birlikte çocukluğunda yaşadığı eve geliyor. Eve geldiğinde ise geçmiş travmalarını hatırlamaya başlıyor ve Nisan’a, Hilal ve Özgür tarafından manipülasyonlar yapılmaya başlıyor. Zaman içerisinde gerçekten hasta olduğuna inanmaya başlayan Nisan, kullandığı ilaçların da etkisi ile psikolojik olarak kendisini zorlayan bir hayatın içine giriyor. Zihin kontrolü filmleri arasında çok kişi tarafından bilinmese de işleyiş şekli ve başarılı oyuncu kadrosu ile beğenilen filmler arasındadır.

Sonuç

Zihin kontrolü filmleri adlı içeriğimizde sizlere içerisinde zihin kontrolü filmleri barındıran bir liste sunduk. Aynı zamanda bu filmleri spoiler olmadan detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu